| DJohnny a întrebat:

Ce parere aveti? In Romania arhitectii au un viitor? Va decadea aceasta meserie sau dimpotriva, se va ridica mai sus decat nivelul actual?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Romania nimeni nu are viitor, mai ales arhitectii. Sunt multi arhitecti straluciti care trebuie sa dea meditatii pentru altii care vor sa intre la facultatea de arhitectura, sau design, etc, pentru a avea din ce trai. Chiar si in alte tari, putini au succes. In Romania e greu, in ultimii doi ani profesorii cam lalaie treaba, si aveti cursuri atat in timpul zilei, cat si in timpul noptii, dupa care urmeaza ''ucenicia'' 2 ani, dupa care... vezi ca nu ai sanse prea mari sa fi angajat nicaieri - ma refer atat in tara, cat si in strainatate. Multi au fost nevoiti ca dupa aceasta facultate sa mearga la facultatea de informatica, pentru a avea din ce trai si a avea un castig chiar bun. E pacat sa vezi ca arhitectura, una dintre cele mai complexe domenii, acum este atat de putin apreciata. Daca ai bani si nu vei duce lipsa deei, te poti face arhitect, dar altfel, nu iti recomand, nu castigi cat ar trebui si depui munca colosala.
Imi pare rau sa te dezamagesc... multi au fost distrusi vazand acest adevar crud si nedrept...