| brokxy a întrebat:

Ce patesti daca nu ai diploma pentru o anumita meserie la care ai nevoie de diploma. nu medicina sau politie nu va ganditi la asta. Gen unii au facultate de business. Dar am vazut unii cu facultate dinasta nici nu se descurca sa deschida propria lor afacere. Daca eu m-as gandi la asta imi pot face ceva daca nu am diploma aia?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Pentru administrarea unei afaceri (proprii), nu ai nevoie neapărat de o diploma de studii în domeniu, însă e de preferat sa ai.
Daca ai buget inițial sau posibilitati de creditare, acesta e primul pas catre o afacere.
Cu cât ai mai mulți bani de investit, și mergi pe profit minim, cu atât cresc șansele de reușită.
Produsul sau serviciul oferit de tine trebuie sa fie cerut pe piața și sa ai putina concurenta.
E mult mai complicat decât îți imaginezi.

Poți încerca să faci un curs de specializare de scurta durata, contra cost.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa ai o facultate de economie, management, sau busines cu ii zici tu nu inseamna automat ca trebuie sau ca stii sa conduci o firma intreaga.

In rest daca esti anagajat cu diploma sau nu in domenii care nu necesita o calificare precum medicina, dreptul, ingineria tine doar de angajator daca ii da sau nu importanta