| Ex0id200 a întrebat:

Ce pot face cu Facultatea de Limbi străine in Romania? (chiar cu o limba asiatica si franceza). In afara de traducător sau translator...

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Te poti angaja mai usor in tarile vorbitoare sau esti mai bine plătit la job pentru ca le folosesc abilitățile tale. Da limbile străine se pot invata si fara facultate. Mai bine alege ceva care ti ar fi mai util.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profesor in invatamantul preuniversitar. Pentru a preda la liceu iti trebuie si masterul. Multi cu facultatea de litere lucreaza in HR, mai ales fetele. Se cauta foarte mult tineri care stiu foarte bine una sau mai multe limbi straine. Una e deja putin, engleza e un minim notoriu. Franceza, chineza sau limbi rare precum araba. Cu limbile astea faci treaba dar trebuie stiute la un nivel conversational, ma gandesc de la C1 poate chiar C2.