| Ramo137 a întrebat:

Ce poti sa devin daca termin un liceu cu profil stiinte ale naturii?

Răspuns Câştigător
| SmokeyEye a răspuns:

Am terminat si eu la un liceu cu profil real- stiintele naturii. Bacul a fost din Romana mate si fizica. (poti alege in loc de fizica bio sau chimie). 2 colegi din liceu sunt acum la stomatologie, unul la tehnica dentara. 4 la medicina generala, 1 la inginerie medicala, 2 la farmacie, 6 la telecomunicatii, 2 la asistente generale, 1 la fizica, cativa la turism, geografie. 3 la stiinte economice, cativa la Automatica si calculatoare iar una s-a maritat si nu stiu ce a devenithappy Daca e bun liceul, poti merge oriunde dupa ce termini.Adica daca inveti. Chiar si la academie,litere,piloti, sri, cibernetica, drept. O sa fi mandra in cativa ani sa spui: medicul ala mi-e prieten, mi-a fost coleg!

| Ramo137 explică (pentru SmokeyEye):

Si medic veterinar se poate, nu? Cu chimia nu ma prea impac eu, la bio stiu si la fizica. Daca stii ceva despre coleciul viceslav harnaj? Este bun, merita sa ma duc acolo ca imi ia o ora pana la el. :X Multumesc!

| Ramo137 explică (pentru SmokeyEye):

A da, ai luat bacul? Cum a fost greu? Cu cat l-ai luat.
Te-ai gandit ce vrei sa devii? Multumesc.

| SmokeyEye a răspuns (pentru Ramo137):

L-am luat cu 9, 43 Si da, a fost greu. Sunt freelance graphic designer si fotograf. Voi deveni inginer (Electronica, Telecomunicatii si tehnologia Informatiei).
Daca inca nu ai facut chimie la modul serios ( organica) nu poti sti daca te impaci sau nu cu ea. Fara chimie nu poti intra la medicina, oridecare ar fi ea, pentru ca ai admitere si e foarte grea. Nu iti recomand un liceu departe de casa doar pentru prestigiu, eu l-am ales pe cel mai aproape, 10 min faceam de jos pana la scoala. L-am ales din comoditate. Daca ai posibilitatea sa mergi la unul mai aproape, alege-l ala. Conditia ar fi ca promovabilitatea la bac a elevilor din liceul la care vrei sa inveti, sa fie de peste 85%. Avand in vedere cata lume si-a luat bacul anul trecut...Greu gasesti un liceu bun. Dar poti merge si la unul cu rezultate mai slabe si sa te faci remarcat. Crede-ma, nu te intreaba nimeni cand termini facultatea: unde ai facut liceul? asa cum pentru tine nu mai conteaza acum unde ai facut gradinita sau clasele 1-4( nici nu se trece in CV) pe masura ce inaintezi in varsta isi pierde de importanta, singurele lucruri care vor mai conta vor fi rezultatele extrascolare(premiile). Iti recomand sa te implici in actiuni de voluntariat, la orice liceu. De ex: Sanitarii priceputi.

| Ramo137 explică (pentru SmokeyEye):

OAU! cu 9, 43? Aproape 10. Ce inseamna freelance graphic? Si ce inseamna sanitarii priceputi?

| SmokeyEye a răspuns (pentru Ramo137):

Detalii despre sanitarii priceputi.http://www.crucearosie.ro/proiecte/sanitarii-priceputi.html

Freelance inseamna ca nu sunt anajata- ca lucrez pe baza de proiecte pentru diversi oameni, pe site-ul www.freelancer.com si pe altele. Sunt designer grafic ( desenez logouri si alte chestii vectoriale pe calculator, in Photoshop si Corel)

11 răspunsuri:
| MaStErShOt a răspuns:

Medic,chimist,laborant,fizician, ecologist....in mare cam astea + alte ramuri ale astora

| nothingnew1985 a răspuns (pentru MaStErShOt):

Dar economist sau contabil?

| andreeagicu a răspuns:

Din liceu rămai doar cu ceva cunostinte teoretice, asa ca nu iesi cu nicio meserie, poate doar somera. Daca esti pasionata de chimie, fizica, biologie, poti urma o facultate pe profil si abia apoi sa te gândesti ce meserie iti alegi. Gândeste-te la ce iti place: medic chirurg, farmacista, chimista, protectia mediului, medic veterinar, dentist, ing agronom și lista poate continua

| EllenaElly a răspuns:

Buna! Scuze ca intervin cu o intrebare.Am vazut ca majoritatea oamenilor spun ca in urma unui liceu cu acest profil ati urma doar facultati cum ar fi :fac. de medicina, fac. de farmacia, fac. de chimie etc. Dar eu cred ca ai mai multe variante, asa este? Adica poti urma cam urice facultate, nu?

| IonutBoy a răspuns:

In ce an de facultate esti la Electronica si Telecomunicatii?
Sunt tot pe Stiintele Naturii si as vrea sa dau acolo, si sa aflu cum este, daca merita si ce pot deveni pe viitor mai exact.