| Cornelcmn8 a întrebat:

Ce pregatiri trebuie sa am ca sa pot fi trimis in razboi in Irak/Pakistan etc. si cat dureaza aceste pregatiri? Pregatirile astea se fac in armata? Pot pleca in razboi doar cu antrenamentele din armata sau trebuie sa fac si altele?
Cati bani primesc si cat timp trebuie sa stau acolo?
Ce limbi straine trebuie sa stiu pentru asa ceva?

Răspuns Câştigător
| Spitfire a răspuns:

Daca ai terminat liceul poti sa te inrolezi in armata cu gradul de "soldat gradat sau voluntar", acolo faci vreo 2 ani de pregatire si apoi poti sa mergi voluntar in lupte pe alte fronturi.

Mai ai si optiunea de a merge la scoala de subofiteri sau maistri militari, acolo se intra relativ usor.

Iar daca ai pana in 26 de ani poti sa te inscri la una din cele 4 academi militare: Tehnica, Fortele Terestre, Fortele Aeronautice si Fortele Navale. Dupa academie faci inca 6 luni pregatire si apoi ai gradul de ofiter sublocotenent; si de aici poti sa mergi ca voluntar in razboi pe alte fronturi.

Apropo, vezi sa nu aparti unui partid politic, sa ai cazier sau sa aparti unei secte.
Mentionez ca trebuie sa ai o stare de sanatate buna.

Sper ca ai inteles ce am scris mai sus. Daca vrei mai multe informatii, da-mi un mesaj privat.