| StrongHeart a întrebat:

Ce presupune jobul de software tester? Cat mai detaliat va rog

1 răspuns:
| Dandinelle a răspuns:

Un software tester asigura verificarea softului construit de developer pe diferite browsere, mobile etc. pe partea de stage iar dupa deploy pe partea de live. (Scuze de englezisme). Un tester face diferite tipuri de teste: explorare, monkey testing, daca are skilluri pana si teste automate gen e2e etc.
Ca un tester pe o aplicatie mobila - testerul instaleaza varianta stage sau dev ( pre-live adica) si verifica feature-urile si bugurile rezolvate, raporteaza catre developer problemele daca sunt prea urate pentru a fi lasate pe live sau nu.
Daca te interesaba mai mult cauta Agile testing. Majoritatea companiilor de software folosesc tipul asta de management de proiect si foloseste testerul in procesul de formare a unui produs, feature a produsului etc.

Ca tester practic ziua ti-o incepi cu verificarea bug-urilor venite de la customer support sau clienti direct, verifici starea produsului/software-ului pe stage si asisti la deploys.

Daca te intereseaza mai multe detalii da-mi un mesaj. Lucrez in domeniu si fac traininguri si pe partea de agile testingwinking.