| Batmanuel a întrebat:

Este cineva software tester pe aici? M-ar interesa sa urmez niste cursuri de tester si sa ma calific in aceasta meserie si am cateva intrebari, cam ce salar se castiga si daca este o meserie de viitor?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cursuri speciale pentru asa ceva iti poate oferi firma la care te angajezi. Salariu este mai mic decat in cazul unui programator dar este mai mare decat media salariilor.

Daca e de viitor... pai mereu o sa fie sofware de testat. Problema e ca sunt destui care aplica pentru astfel de joburi si marea majoritate au studii de specialitate (ma refer la facultate)

| KodrutZ a răspuns (pentru suntserios):

De multe ori testerii sint programatori care trebuie' sa faca si chestia asta. Testatul nu inseamna doar sa te joci cu un program si sa raportezi erorile...

| suntserios a răspuns (pentru KodrutZ):

Intro forma de soft serioasa fix asta inseamna sa fii tester, te joci cu aplicatia si raportezi erori, aplici teste automate samd. Un tester nu trebuie sa se amestece in modificarea codului.

Un programator isi testeaza softul cat sa fie functional, restul trebuie sa ramana in sarcina testerului care ii raporteaza inapoi bug urile.

| KodrutZ a răspuns (pentru suntserios):

Exact, teste automate, si acolo trebuie' sa ai habar de tone de chestii standardizate sau sa iti faci tu niste standarde interne. Multi au impresia ca testerii se joaca cu niste programe/jocuri si eventual raporteaza erorile si iau bani pentru asta... nu zic de tine, dar cam asta e parerea generala aici cind se intreaba despre game/software testing.

| myrko a răspuns:

Salariile sunt desgtul de maricele si acceptabile si eu zic ca merita sa te acsezi pe meseria asta daca iti place.

| GabrielPro a răspuns:

Te ai calificat in meseria asta?