| anonim_4396 a întrebat:

Ce puteti sa-mi spuneti despre facultatea de medicina "Carol Davila"? se intra greu? am inteles ca daca intri la stat se poate oricand sa cazi pe locuri cu taxa? la admitere, la proba chimie/fizica, se dau probleme de calcul sau doar teorie?

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se intra foarte usor, nu prea e concurenta, maxim doi pe loc. cred ca e suficient sa iei nota 7 pentru a intra. Intr-adevar, numai primii nu platesc taxa (cred ca prima treime). la sfarsitul fiecarui an se refac clasamentele si in anul urmator primii o treime nu platesc taxa. Asadar, daca nu ai grija sa fii mereu printre primii poti ajunge la forma de invatamant cu taxa. La proba de chimie/fizica se dau si probleme (de calcul) si intrebari pur teoretice.