| FloriCrys a întrebat:

Ce salariu net are un asistent medical debutant la spital de stat? E adevărat ca degeaba ai rezultat bun la examenul de angajare dacă nu dai plicul cu bani, nu te angajează?

Răspuns Câştigător
| ancaval a răspuns:

Nu știu ce salar, dar greu ajungi să lucrezi la spital. Și dacă ajungi, trebuie să faci față: experiență zero, tură de noapte, unii pacienți dificili, colegii cu care muncești...

Meseria de asistent medical cere multe, dacă nu ești capabil, renunță obligatoriu. De ce? Am cunoștiințe care NU mai pleacă din cabinetul de stomatologie. De ce? Nu a găsit în altă parte și oricum nu se simte în stare să lucreze la spital. Așa că... dacă nu ai pe cineva care să se ocupe de tine de la zero, NU continua pe drumul ăsta.

În cabinete individuale, salariul este cam 16 milioane. Program de lucru 8 ore, DAR niciodată NU se stă 8 ore. De ce? Păi poate cu un pacient e mai mult de lucru și trebuie să stai peste program + sterilizare instrumentar. Stai cam toată ziua la cabinet.

Nu e tocmai o meserie de viitor! Salarii mici, oameni dificili, colegi invidioși, locuri de muncă 1 post pe județ, mulți absolvenți.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e adevărat.

| sergiu2 a răspuns:

Cu postliceala ai salariu de 3750 si cu facultate ai 3950. La asta se adauga sporul de pericol+ spor de weekend+ spor de noapte( totul in brut).
La faza cu anajarea depinde mult de spital. De exemplu acolo unde am candidat eu totul a fost ok. A trebuit sa invat foarte bine si am luat postul. Depinde si de conducerea spitalului.
Este o meserie frumoasa si daca ai colegi buni o sa prinzi si experienta mai repede. Daca chiar nu te descurci poti sa faci voluntariat si apoi cand esti pregatita te poti inscrie si la concursuri.
Succes in cariera!