| Anonim1mg a întrebat:

Ce spuneti, se merita sa dai la jurnalism? Cam cat dureaza facultatea?

10 răspunsuri:
| Okami23 a răspuns:

Dureaza 4 ani, de meritat, daca asta e dorinta ta si asta iti place sa faci, e alegera ta

| Anonim1mg explică (pentru Okami23):

Pai nu sunt prea sigura. Oscilez intre psihologie si jurnalism si nu ma pot hotari.

| Okami23 a răspuns (pentru Anonim1mg):

In ce clasa esti? gandeste-te bine doar o sa investesti in facultate, ca sa fi jurnalist trebuie sa ai foarte multe cunostinte, poate sa-ti placa sa apari pe sticla.

| Okami23 a răspuns (pentru Anonim1mg):

Ca sa fi psiholog trebuie sa accepti sa lucrezi cu oamenii, sa le dai sfaturi, sa le asculti problemele, sa fi foarte calma si calculata in vorbe. orice ai alege mult succes in continuare

| Anonim1mg explică (pentru Okami23):

Sunt in clasa a 12 a.

| Okami23 a răspuns (pentru Anonim1mg):

Ai un an la dispozitie, gandeste-te foarte bine la ce vrei sa faci, pune in primul rand daca vrei sa faci asta, uite un citat potrivit
„Dacă vrei să te distrezi 8 ore pe zi, tot ce trebuie să faci e să îți alegi job-ul potrivit."
Silviu O.

| stpu a răspuns:

Jurnalism - nu. Mai bine publicitate.
Daca ai talent la scris, il poti arata oricand, n-ai nevoie de facultate. Daca iti place ancheta, o poti face pentru orice ziar. Facultatea nu-ti asigura vreun avantaj sau loc de munca. De asemenea te poti inscrie si la o scoala de televiziune, de exemplu cei de la Intact iti ofera si un loc de munca daca esti unul dintre cei mai buni...

| Anonim1mg explică (pentru stpu):

Da, dar nu cumva diploma de la intact este doar pentru corpurile intact? Adica doar pentru antena? Eu as vrea ca diploma sa fie recunoscuta de toti angajatorii.

| stpu a răspuns (pentru Anonim1mg):

Daca ai facut practica sau ai lucrat la Intact, poti fi sigura ca o sa ai deschidere si spre alte televiziuni/ziare/radiouri. E mult mai important sa ai 6 luni de practica/munca in cadrul unei televiziuni, decat sa ai o diploma in jurnalism. Jurnalismul adevarat il inveti atunci cand faci practica.

| flower_3416 a răspuns:

In cea ce priveste jurnalismul nu am prea multe informatii insa daca acest domeniu til doresti cu adevarat, poti incerca.La psihologie sunt si eu studenta si sincer psihologia e un domeniu foarte interesant si frumos insa o poti face doar daca esti convinsa ca asta iti doresti si in plus multa rabdare este cheia la psihologie.Alegi ce crezii tu ca iti dorestihappy.