| creata200 a întrebat:

Ce studii trebuie sa fac ca sa devin profesor universitar?

Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Facultate + master + doctorat + modulul pedagogic.
facultatea de litere o urmezi doar daca vrei sa fii profesor universitar in cadrul facultatii de litere, daca vrei profesor universitar la medicina, faci facultatea de medicina si asa mai departe.

| Ionut_Dragan_1992 a răspuns (pentru BiuL):

Pai si fara master nu se poate?
facultate +modul pedagogoc + doctorat

5 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
În primul rând trebuie să fii admisă la un profil de Filologie iar apoi să dai la Facultatea de Litere.
Succes pe mai departe!

| geotechnical a răspuns:

Studii de licenta+masterat+doctorat+modulul pedagogic la inceput o sa fii doar asistent dupa care sef lucrari, lector, conferentiar si pe urma profesor universitar este o ierarhie care trebuie urcata ca sa ajungi profesor universitar.

| TIUCA a răspuns:

O facultate care te reprezintă, urmezi un master în domeniul în care ai terminat facultatea, apoi faci un doctorat în acelaşi domeniu şi tot aşa din treaptă în treaptă ajungi unde doreşti(asistent mai întâi, apoi lector, conferenţiar...). Sunt multe examene, mult de studiat. Totul depinde de tine.Succes!