| petrisor90 a întrebat:

Ce studii trebuie sa urmez pentru a deveni profesor universitar?

2 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Trebuie să faci în primul rând o facultate care te reprezintă, urmezi un master în domeniul în care ai terminat facultatea, apoi faci un doctorat în acelaşi domeniu, şi tot aşa din treaptă în treaptă ajungi unde doreşti (asistent mai întâi, apoi lector, conferenţiar...). Sunt multe examene, mult de studiat. Totul depinde de tine.

Mult succes!

| crytical a răspuns:

Chiar vrei sa devii profesor? Sa vorbesti aceleasi prostii timp de 20 de ani in fiecare zi? Eu zic sa te mai gandesti.