| WayhaughtK a întrebat:

Ce studii trebuie sa urmez pentru a deveni farmacist?
Sunt la filo. Am sanse?

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Ai sanse, doar ca trebuie sa dai admitere la facultate, adica un examen la anatomie si chimie organica. De exemplu in Bucuresti este o facultate de farmacie la Carol Davila si examenul are 40 intrebari din anatomie si 60 intrebari din chimie organica, care nu sunt deloc usoare. Trebuie sa iti iei manualul asta
https://imgv2-1-f.scribdassets.com/......1511507299
si asta
http://cartea-mea.ro/......manual.jpg

Si sa te apuci de invatat cu vreun an inainte.

| aneliram a răspuns:

Ai sanse, daca inveti. Trebuie sa urmezi Universitatea de Medicina si Farmacie.

| Ramona_Denisa_2000 a răspuns:

Da la o școala sanitară faci trei ani de liceu nici nu-ți trebuie facultate fratele meu a picat examenul de bacalaureat și e la o școală sanitară face curs de asistent medical farmacist și o să faceți tot ore foarte multă biologie, elemente de organizare sanitare, probe de utice