| valeriucris a întrebat:

Ce studii trebuie sa urmez pentru a deveni neurochirurg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Facultatea de Medicina Generala (6 ani) incheiata cu examenul de licenta, apoi examenul nationa de rezidentiat unde trebuie sa obtii o medie care sa-ti permita sa alegi neurochirurgie (nu e o specialitate prea cautata fiindca este dificila), apoi rezidentiatul in sine care dureaza 6 ani si se incheie cu examenul de specialist. Dupa acesta esti medic specialist cu diploma si trebuie sa-ti cauti post. ma rog, in momentul actual toate posturile sunt blocate, pentru rezidentii care au terminat la sfarsitul anului 2008 singura optiune ramane somajul (nu poti sa faci neurochirurgie la o policlinica privata fiindca nu au nici dotarea nici personalul necesare).

8 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Buna in primul rand trebuie sa ai bacul luat, apoi sa faci 5 ani de medicina, iar anul 6 il faci in specializarea de chirurgie si neurologie, dupa care ai de facut stagiatura si apoi iesi medic neurochirurg; Intradevar ai cale lunga de parcurs dar daca asta preferi este alegerea ta si trebuie sa tii cont de ea.Bafta.

Bula
| Bula a răspuns:

Liceu + bac, urmat de medicina generala, dupa care specializare de chirurgie si neurologie, urmat de practica supravegheata.

cristian
| cristian a răspuns:

Evident ca trebuie sa-ti tocesti ceva coatele pe la Medicina iar dupa ce termini te indrepti spre ramura respectiva a chirurgiei.
Apropo vrei sa ne implantezi cipuri?

| devine a răspuns:

Si pana ajungi tu sa dai rezidentiatu, o sa se ia foarte usor specialitatile grele (cum ar fi aceasta), mai ales daca sistemul medical va ramane neschimbat... ca nimanui nu o sa=i mai convina sa faca o munca de titan pentru te miri ce

| bubu_7778 a răspuns:

Pai facultatea de medicina apoi specializarea pe neurochirurgie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici unul de aici nu a dat un raspuns corect! inainte sa vorbiti trebuie sa va documentati.Trebuie sa termini facultatea de medicina care dureaza 6 ani, apoi dai examenul de rezidentiat si in functie de nota pe care o iei la acest examen iti poti alege rezidentiatul pe neurochirurgie.Rezidentiatul in neurochirurgie dureaza 7 ani, este cel mai lung.Doar cel de chirurgie cardio-vasculara mai este tot de 7 ani.

| Styles_Alexandra_1998 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este de 6 ani.

| Samy097 a răspuns (pentru anonim_4396):

In total sunt 13 ani de scoala?