| anonim_4396 a întrebat:

Ce tari nu sarbatoresc Pastele?

8 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Turcia, spere exemplu.

lolita
| lolita a răspuns:

Catalin tin sa te corectez, in spania se sarbatoreste pastele si chiar mai mult ca si la noi deoarece majoritatea sunt catolici. in toate tarile exista minoritati crestine.
pastele nu se sarbatoreste in tarile in care nu exista majoritari crestini. in china, coreea, egipt, emiratele arabe, japonia, maroc, tailanda, sahara, turcia etc
in Romnaia 99% sunt crestini dar nu cred ca datele sunt corecte.

| Malvina24 a răspuns:

Exista tari unde nu se sarbatoreste? hmm acum aflu! buna intrebarea!

| Catalion a răspuns:

Eu am auzit ca in Spania nu se petrece Pastele si nici revelionul. Mi-a spus maicamea ca atunci oamenii de acolo se culca si nu petrec in vreun fel.

| cristianpopa a răspuns:

Zimbabwe...

| zeenath a răspuns:

Nu putem sa spunem exact " tara aia nu sarbatoreste Pastele " deoarece in fiecare tara este cate o minoritate de crestini. Tarile islamice in care mususlmanii normal ca nu sarbatoresc Pastele, dar crestinii din tarile respective le sarbatoresc! In Spania de exemplu este o tara in care sunt foarte multi musulmani, Orientul Mijlociu si Indepartat au tari islamice, dar de exemplu India este o tara foarte mare unde religia majoritara este hinduismul, apoi multe alte religii printre care crestinismul si islamul.Iranul este o tara islamica, s i totusi au un festival in care vopsesc oua.In Africa centrala si de sud sunt multi crestini ( catolici ) spre deosebire de partea nordica a Africii unde sunt tari islamice. Tari ortodoxe in Europa sunt din cate stiu eu Romania si Grecia.

| Florry19 a răspuns:

Cum noi nu sărbătorim, de exemplu sărbătoarea 'Diwali', sărbătoarea hinduşilor, nici ei nu sărbătoresc Paştele nostru.
- asta era pentru malvynutza2 -
De obicei nu sărbătoresc hinduşii, budiştii, etc... aceste religii! În general Asia. Nu ştiu cei din Africa, probabil şi ei au religiile lor! Nici nu ar avea de ce... după cum ar trebui să ştii, ei nu cred în Iisus!
Nici evreii nu sărbătoresc Paştele cum îl sărbătorim noi.La ei sărbătoarea ieşirii din robia Egiptului se numeşte Paşte.
Sper că te-am lămurit!

| Gospell a răspuns:

Majoritatea tarilor din Africa si Asia