| XXXL a întrebat:

Evreii sarbatoresc pastele?

Răspuns Câştigător
| solumaam a răspuns:

Si evreii sarbatoresc pastele doar ca la ei se numeste Paseha si inseamna - sărbătoarea azimilor -.
Pastele crestin este cu totul altul decât al Pastele evreilor ...Pesah-ul este o sărbătoare religioasă celebrată de evrei în amintirea eliberării din robia egipteană si iesirii lor din Egipt (Exodul), sub conducerea lui Moise si pentru invierea lui Iisus.

9 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Isus a fost evreu dar evrei spun ca isus e doar o gluma proasta si un personaj mitologic asa ca nu il sarbatoresc. Ei stiu cel mai bine acest lucru ca doar a fost de-al lor si a trait acolo. Nu inteleg de ce il sarbatoresc romanii, ca a fost un nimeni in istorie (nu exista mentiuni istorice despre el).

| Dmesss a răspuns:

Evreii sarbatoresc si Holocaustul.

| Dmesss a răspuns:

Sa fiu sincer, si eu sunt un mic evreu atunci cand sarbatoresc Holocaustul.

| Andrei7520152 a răspuns:

@Dmesss nu-i amuzant deloc. Ei comemoreaza holocaustul, precum noi comemoram si nu sarbatorim decembrie 89.

| nutepriveste21 a răspuns:

Trebuia sa intrebi,, crestinii sarbatoresc pastele?'' pentru ca evreii il sarbatoresc cu mult timp inainte de a aparea crestinismul.

| MiK3L a răspuns:

DA ----> Paştele evreiesc
Semnificaţie

Pesah (Paştele evreiesc) este o sărbătoare religioasă celebrată de evrei în amintirea eliberării din robia egipteană şi ieşirii lor din Egipt (Exodul), sub conducerea lui Moise si pentru invierea lui Iisus.

| marya_5917 a răspuns:

Da,il sarbatoresc dar in felul lor.

| Vladut_2697 a răspuns:

Cred ca da