| andreea567890123 a întrebat:

Ce trebuie sa stii si sa faci ca si asistenta medicală?

Răspuns Câştigător
14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sa fii mana dreapta a medicului.

| minrest a răspuns:

Faci facultatea de specialitate si, daca iti da diploma, este sigur ca stii tot ce ai nevoie la inceput, ba chiar ceva in plus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Injectii
Iei tensiunea
Test glicemie
Pansezi

| Eireann a răspuns (pentru anonim_4396):

Pregatesti instrumentarul inainte de oparatii si il inmanezi chrirgului in timpul operatie. Recoltezi sange, urina, si tot ce mai este nevoie. Administrezi medicatie, oral, parenteral, ocular, rectal sau cum mai este nevoie. In caz de stop cardiorespirator incepi manevrele de resuscitatere. Bei cafea. Cantaresti, masori si speli bebelusi. Faci teste spirometrice, EKG si tot ce altceva mai este nevoie. Pregatesti perfuzii si pungi de hrana parenterala. Barfesti celelalte asistente. Intorci bolnavul la 3 ore ca sa nu faca escare. Pui cathetere urinare, sonde nazogastice si intubezi. Barfesti medicii. Te asigur ca stocul de ace, perfuzii, medicatie si pansamente e este tot timpul in regula. Opresti sangerarea. Pui picaturi in ochi. Chemi medicul cand are loc decesul. Razi de studenti. Monitorizezi travaliul. Asisti medicul cand pune linii centrale, face endoscopii sau recolteaza biopsii. Recunosti atacul de cord, atacul cerebral, pnoumotoraxul, tamponada cardiaca, soul anafilactic si inca cel putin 10 urgente, atrntionezi medicul si ii pregatesti tot ce are nevoie pentru a intervenit in 10 secunde. Si inca 1000 de alte chestii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Eireann):

Pai asta cu celelalte asiatente nu-i deloc dragut.
De ce sa vedem atat de negativ?
Sau e doar o descarcare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica asistente

| Eireann a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e cu rea intentie, sunt barfe nevinovate despre cine abia mai incape in uniforma, cine s-a vopsit si ii sta bine, etc. Sa mai treaca timpul ca daca vezi doar boala, suferinta si moarte cazi in depresie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Eireann):

Stiu
Se mai refugiaza si in placeri vinovate
Bietele asistente

| andreea567890123 explică (pentru anonim_4396):

Ce inseamna plăceri vinovate? Adică?

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreea567890123):

Pai neputintele astea omenesti
adica pe la colturi
pe canapele
mai gafaie cand si cand

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreea567890123):

Mai bine lucrurile astea sa fie discutate mai discret.

| ReignForest a răspuns:

E un curs care se ține 3 ani(știu pe cineva care îl practică), se face injecții, c-am atâta știu sar există și pe google

| Mihaita15 a răspuns:

Ai incercat sa cauti pe google?