| Mihaela023 a întrebat:

Care sunt pasi pentru a urma facultatea de medicina(vreau sa devin asistenta medicala) Trebuie sa stii multa chimie?

Răspuns Câştigător
| tyana a răspuns:

In cadrul facultatii de medicina exista si facultatea de asistente medicale de 4 ani.(in timisoara stiu ca e). Am inteles ca iti sunt recunoscute studiile superioare si salariul este mai mare.Trebuie sa stii si chimie pentru ca o sa faci o disciplina numita Biochimie. Dar daca nu stii o inveti pe parcurs.Meseria de asistenta medicala e la fel de nobila ca cea de medic.Multa bafta!happy

6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ca sa devii asistenta medicala nu trebuie sa urmezi facultatea de medicina( de acolo iesi medic). ci facultatea de nursing sau o scoala postliceala sanitara.Cum acum toate scolile sunt pe bani nu trebuie sa stii mai nimic.

Abh
| Abh a răspuns:

Piti, daca tot vrei sa faci o facultate, invata care-i diferenta intre facultate si universitate.
O universitate e o instituție de învățământ superior cu mai multe facultăți și secții.
Acu', intra aici http://www.umfcv.ro/facultatea-de-moase-si-asistenta-medicala, ca fara exemplu nu cred ca intelegi, si vezi de ce facand facultatea de medicina nu poti ajunge decat medic.

| multimoak a răspuns:

Chimie si biologie... si cred ca mai sunt cateva materii pe care se bazeaza

| doina_2123 a răspuns:

Ca sa devii asistenta medicala, obiectele de baza sunt chimia si biologia, si poti sa faci studii la colegiu nu la facultate.Succes!

| danusikd a răspuns:

Sorry.imi spuneti si mie daca vreau sa fiu asistenta medicala trebuie sa merg mai departe la umanist sau real?

Răspuns utilizator avertizat