| Sshima a întrebat:

Ce trebuie sa studiez pentru facultatea de nutritie? In ce consta testul de admitere si care sunt principalele obiecte studiate?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Din cate stiu, nu exista "facultate de nutritie" de sine statatoare in Ro! In schimb, exista o specializare, respectiv un program de studii de licenta de 3 ani denumit "Nutritie si Dietetica" care la UMF -Cluj fiinteaza in cadrul facultatii de farmacie iar la UMF -Timisoara fiinteaza in cadrul facultatii de medicina generala.
La Timisoara concursul de admitere 2017 pentru specializarea "nutritie si dietetica" s-a desfasurat sub forma unui concurs de dosare, media generala de admitere se calculeaza pe baza mediei generale de la bacalaureat. Daca descarci planul de invatamant 2016-2017(UMF-Timisoara ) la pagina 19 vei gasi disciplinele care se vor studia la specializarea "nutritie si dietetica" :http://www.umft.ro/......nerala_134
La Cluj, concursul de admitere 2017 s-a desfasurat sub forma unui test tip grila din chimie organica sau chimie anorganica, la alegere.

| Sshima explică (pentru alessia5158):

Multumesc ^^

| alessia5158 a răspuns (pentru Sshima):

Cu placere!