| alygabitza a întrebat:

Ce volum de aer (20%oxigen) este necesar pentru arderea completa a 5kg huila de puritate 80%. Ce volum de produs de reactie se obtine? Va rog.Ajutati-ma...Am nevoie de etapele rezolvarii problemei peste 2 ore

Răspuns Câştigător
| NICKSOOO a răspuns:

C+O=CO2; deasupra carbonului scrii masa atomica (12g); iar sub carbon scrii 4000g (pentru ca 5kg=5000gde concentrartie 80%; adica 5000X80/100=50X80=4000g); iar deasupra dioxidului de carbon scrii 1X22.4 ( deoarece in conditii normale de temperatura si presiune -t=oC; P=1 atm; 1 mol din orice gaz ocupa un volum de 22.4l); apoi inmultesti pe diagonala; si obtii: V=22. 4X1X4000/12=7466.66; acesta este volumul; sper ca te-am ajutat:X:X:X o zi buna:X (asa cred ca se face pb)

| alygabitza explică (pentru NICKSOOO):

Noname,mersii oricum, macar mi-ai dat o solutie, m-ai ajutat destul de mult.big grin:X:Xkiss

1 răspuns: