| GeorgeLezeu a întrebat:

As vrea sa invat sa fac niste probleme de chimie ca nu prea ma pricep, ma puteti ajuta va rog? Sa si explicati happy dau FUNDA. Astea sunt problemele :
1.Determinati masa dioxidului de carbon ce se poate obtine prin arderea a 2kg carbune cu puritate 90%. Calculati volumul de aer necesar arderii.
2.Prin arderea calciului se obtine o substanta A care reactioneaza cu H2), si Formeaza o Substanta B. Se cere : -denumirile substantei A si B
-ce cantitate de substanta B rezulta daca s-au folosit 400g cu impuritati 20%
-ce volum de aer e necesar arderii calciului

MULTUMESC

2 răspunsuri:
| akaleesh20 a răspuns:

Mai rau te va incurca lumea nu te va ajutahappy pentru ca nu vei invata nimic... funda?

| akaleesh20 a răspuns:

Si nu prea esti in ton cu regulile site-ului...Nu ai voie sa iti faci temele pe sitehappy