| jumbobadboy a întrebat:

Ceau TPU,vreau sa devin pilot de avioane comerciale in curand trebuie sa aleg un liceu, ce liceu m-ar putea ajuta pentru aviatie?
Daca mi-ati da si niste nume de licee de Timisoara v-as fi de mare recunostinta.
vot+funda pentru raspunsul corect

5 răspunsuri:
| drogh a răspuns:

Trebuie sa faci liceu de aeronautica.
La Colegiul Tehnic Regele Ferdinand I, La Grupul scolar Auto.
http://www.opiniatimisoarei.ro/......30/08/2011

| edoppler a răspuns (pentru drogh):

Nu e neaparat. Conteaza, in primul rand, mate, fizica si engleza.

| Sabs28 a răspuns:

Ok, din cate stiu eu, am o amica care vrea sa devina pilot, trebuie facuta o scoala de aviatie, care consta in 3 module, la noi e printre cele mai scumpe, in SUA si Africa sunt cele mai ieftine

| edoppler a răspuns:

Poti face orice liceu. Cel mai bine este sa faci un liceu foarte bun, unde se invata bine mate, fizica si engleza, pentru ca la astea trebuie sa dai examen pentru a urma un curs de pilotaj (ATPL sau CPL). Cel mai ok este sa mergi la mate-info sau stiinte cu bilingv engleza. Succes!

| jumbobadboy explică (pentru edoppler):

Eu ma gandeam la Colegiul National Banatean, am medie (9, 74 pe clasele 5-8),dar sa vad cu examenul.