| LoryM22 a întrebat:

Cine a facut cursuri la Academia Britanica de Afaceri si Comunicare? Sunt acreditate de minister? Ce parere aveti?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| ary a răspuns:

Nu stiu daca sunt acreditate. Eu am facut un curs de Resurse Umane online, am primit diploma acasa.Sunt multumita de cursuri, regret ca nu am facut mai multe, anul trecut erau la jumatate de pret.Nota apare pe diploma asa ca trebuie sa inveti

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, sunt acreditate, se pot face si online, nu am facut, saptamana trecuta ma uitam la ele, ma intereseaza si pe mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cursurile oferite se bazeaza pe perfectionarea si dezvoltarea profesionala a cursantilor si nu sunt cursuri de CALIFICARE, deci nu se pune in discutie problema diplomelor de calificare tip de la CNFPA, sunt lucruri total diferite. Diplomele eliberate sunt recunoscute la nivel national de catre angajatori si in curand vom introduce si recunoasterea internationala.

Cel mai important este faptul ca se invata lucruri practice, cum se face in realitate si se lucreaza cu cazuri reale din Romania, fiind un sistem britanic de invatamant care este bazat pe dezvoltarea de abilitati practice si nu pe memorarea teoriei. La activitatile de curs se realizeaza studii si simulari de cazuri reale, cursantii trebuie sa gaseasca solutii practice si sa arate cum le vor implementa. Cursurile iau totul de la 0 si la final se ajunge la nivel mediu spre avansat. Pentru intrebari sau nelamuriri cereti informatii direct la sursa, la nr. 021. 589. 7800 sau pe email la asistenta [at] academiadeafaceri.ro

Cristi Lucan - Marketing & PR Manager Academia Britanica de Afaceri si Comunicare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt acreditate, diploma e fara valoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diplomele nu valoreaza nimic, conteaza sa inveti ceva practic la un curs fiindca asta te intreba la inteviu ce stii sa faci! Daca fugiti dupa diplome nu aveti decat dar dupa aceea sa nu va plangeti pe forumuri ca ati depus sute de candidaturi si nu va cheama nimeni la interviu.

Doar cursurile de calificare si formare se termina cu diploma de stat, deci sunt autorizate, legea romaneasca nici nu stie ce e ala curs online si prevede clar sa se faca prezenta la curs in sala si alte chestii de acum o mie de ani lumina in urma. In SUA si Canada cursurile online oferite de furnizori profesionisti deja sunt cele mai cerute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diploma in sine nu valoreaza nimic indiferent daca este emisa de o universitate sau firma de training conteaza ce ai invatat la acel curs si ce stii sa aplici imediat in firma care te angajeaza. Asa ca sa nu ne mai intoxicam mintile cu stupizenii despre diplome recunoscute ca altfel nu o sa ne mai angajeze nimeni.

Cursurile celor de mai sus chiar sunt bune si au multe studii de caz si se lucreaza practic si asistentii te pun sa refaci un raspuns pana stii sa faci singur o chestie practica, nu se invata de dragul notei, e exclus acest lucru. Iar pentru a abolvi chiar trebuie sa muncesti... adica pentru diploma pe care o primesti muncesti nu te joci, si cred ca valoareaza de 10 ori mai mult decat orice alta diploma de la stat.

Eu am terminat la ei cursul de PR si am aplicat la un post si nu m-au intrebat de diploma ci m-au intrebat daca stiu sa fac un dosar de presa, company profile si sa scriu comunicate de presa si normal ca am stiut cu brio asa ca am luat postul si nu mi-a trebuit nici o facultate, asta asa fata de celel care aveau facultate de PR si nu stiau sa scrie un comunicat de presa, facultatea lor este egala cu zero, cursul meu valoreaza cat 10 facultati de-a lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai exista oameni care in ziua de astazi fac cursuri ca sa aiba diplome? Se pare ca da, dar nu isi dau seama ca nu intereseaza pe nimeni diplomele lor fiindca daca nu stiu nimic practic tot nu ii angajeaza nimeni. Fratilor, alegeti traininguri si cursuri de calitate in care chiar se fac numarul de ore si toata programa si unde se lucreaza practic fiindca doar cu ce veti realiza practic la cursuri veti ramane si veti spune la nenea angajatorul ca stiti sau aveti idee cum se face. Treziti-va la realitate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a lamuri putin lucrurile trebuie sa facem cateva precizari deoarece se fac confuzii in termeni:
1. Curs acreditat - doar institutiile de invatamant se acrediteaza nu cursurile, gen universitati si acreditarea se face prin lege emisa de Parlament.

2. Curs autorizat - sunt cursurile de formare si calificare pe meserii sau ocupatii cum mai sunt ele numite finalizate cu diploma tip de la Min. Muncii si sunt majoritar cursuri teoretice, formale. Noi nu oferim cursuri de calificare, nici nu ne-am regasi intr-un astfel de format teoretic.

3. Cursurile de perfectionare si trainingurile clasice sau online, la fel cum sunt cele oferite de noi vizeaza dezvoltarea abilitatilor practice unde cursantii invata cum se face in realitate, adica tocmai ce se cere si lipseste pe piata muncii din Romania. Lucram doar cu suporturi de curs unde sunt oferite informatii concrete, la obiect si foarte bine structurate si acolo unde este cazul doar ce este esential si important in domeniu pentru ca invatarea sa se realizeze usor si asimilarea cunostintelor sa fie facila, fara teorie de dragul teoriei si notiuni abstracte care nu te ajuta practic. La activitatile de curs se lucreaza practic cu studii si simulari de cazuri reale si se invata concret acel cum se face in realitate.

Cursurile si diplomele emise sunt recunoscute la nivel national de catre angajatori, marii angajatori cunosc calitatea cursurilor si a modelului pedagogic utilizat. In plus diplomele sunt recunoscute si de Registrul Comertului la autorizarea PFA cat si de alte institutii straine gen ambasade la acordarea vizelor unde este necesara dovada abilitatilor lingvistice sau a pregatirii profesionale. Angajatorii sunt cei pentru care conteaza cu adevarat cursurile absolvite.

In final este important sa nu confundam diplomele universitare sau cele de la cursurile de calificare cu cele de la cursurile de perfectionare si training deoarece se aplica un regim diferit si scopul acestor cursuri este acela de a dezvolta aptitudinile practice si abilitatile de lucru.

Din punctul nostru de vedere DIPLOMA ESTE CEL MAI PUTIN IMPORTANT ASPECT LA UN CURS, deoarece conteaza in primul rand calitatea informatiei de la curs, caracterul practic, ce poti invata practic la acel curs, adica acele abilitati cu care sa ramai si dupa absolvirea cursului si pe care sa le poti arata in fata unui angajator, cat de bine este pregatit si ce expertiza reala are trainerul sau daca este un bun profesionist in domeniul sau pentru a-ti putea transmite si tie din experienta lui si cat de profesionist este organizatorul de cursuri pentru a oferi servicii de calitate si suport cursantilor. In concluzie la un curs conteaza cu ce abilitati practice ai ramas la final, atat!

Diploma reprezinta doar dovada ca un cursant a practicipat la un curs si ca are/a avut dorinta si interesul sa se dezvolte profesional, diploma nu dovedeste ca acel cursant este specialist in domeniu sau macar stie sa lucreze in acel domeniu doar pentru simplu fapt ca are o diploma, stim cu totii zecile de mii de absolventi de facultati care au diplome si nu ii angajeaza nimeni fiindca nu stiu sa faca practic mai nimic in domeniul lor, acest lucru il dorim si pentru noi insine?

La sfarsit trebuie sa alegem cu discernamant: dorim diplome si sa nu ne cheme nimeni la un interviu sau daca avem norocul sa ne cheme sa nu stim ce sa raspundem la intrebarea ce stii sa faci practic sau dorim sa aratam ca suntem interesati de perfectionarea noastra profesionala si urmam cursuri practice unde sa invatam sa facem ceva practic si sa putem si arata angajatorului la interviu acest lucru pentru a avea o sansa reala pentru a primi un post. Alegerea ii apartine fiecaruia si tocmai aceasta alegere face distinctia intre cei care au o cariera si au si succes in ceea ce fac si cei care nu isi pot gasi un loc de munca catusi de cat decent chiar daca au o colectie impresionanta de diplome. Este timpul sa fim realisti si sa punem accent pe calitate si pe ce are nevoie piata muncii si sa renuntam definitiv la mentalitatile de acum 20 de ani.

Pentru intrebari sau informatii suplimentare va stam la dispozitie si va rugam sa ne contactati utilizand datele din sectiunea Contact de pe site.

Cristi Lucan - Marketing & PR Manager - Academia Britanica de Afaceri si Comunicare

| andreitraineranc a răspuns:

Cursurile la Academia Britanica de Afaceri nu sunt autorizate, nici acreditate. Cei de acolo probabil au o placere in a minti lumea, in a lua bani si in a oferi diplome fara valoare, cunosc personal persoane care din nestiinta au obtinut o diploma de acolo cu care nu au putut face nimic.
zero profesionalism, daca ei considera ca poti invata ceva online se inseala

si as dori sa comunic ceva si lui
Cristi Lucan - Marketing & PR Manager, stimate domn mai citit legea si va informati ( si legea in Romania este foarte buna, nu va convine mergeti in usa dar numai mintiti lumea ) cursurile de perfectionare, specializare, etc se autorizeaza de catre anc fost cnfpa,
cum puteti sa ziceti ca asa zisele dvs cursuri sunt orientate practic? cand se fac online. probabil va convine sa stati intr-un birou sa trimiteti niste documente si sa nu va intereseze de oameni,
cand vad cu cata nonsalanta mintiti lumea si induceti lumea in eroare am sa va fac o reclamatie in cel mai scurt timp la consiliul concurentei, sa va pregatiti

| GetLondon a răspuns (pentru andreitraineranc):

Multumesc pentru mesaj si respect opinia dumneavoastra si va rog sa imi permiteti sa aduc cateva lamuriri:

Asa este, nu avem cursuri autorizate deoarece doar cursurile de calificare se autorizeaza la ANC, noi nu pregatim zidari, bucatari sau secretare... deci nu avem cursuri de calificare. Si nici nu o sa avem astfel de cursuri - pentru ca suntem o scoala de afaceri si ne ocupam de dezvoltarea abilitatilor pentru afaceri.

In schimb noi avem cursuri de perfectionare in domeniul afacerilor, comunicare, limbi straine unde venim cu know-how britanic si informatii practice si mai mult lucram doar cu studii si simulari de cazuri reale din Romania, lucru care nu stiu daca il mai ofera vreun furnizor in acest moment.

Repet, nu cursuri de perfectionare care se adauga la un curs de calificare... noi nu oferim asa ceva.

Daca sunt absolventi care nu au obtinut jobul dorit deja depinde farte mult de ei, de cat de mult s-au implicat la curs, cu cate cunostinte au ramas si apoi alte detaliile despre un interviu...atitudinea, increderea in sine si multe alte aspecte, oricum discutia nu isi are rostul deoarece este mult mai ampla si o angajare depinde de foarte, foarte multi factori.

Daca doriti sa va convingeti si sa vedeti cum se poate practic si online in acelasi timp va pot pune la dispozitie absolut gratuit accesul la un curs pentru a vedea exact despre ce este vorba. Chiar avem incredere in ce oferim si putem oferi acces oricand.

Una este sa nu stim cum se poate face un lucru si alta este sa afirmam ca nu se poate si nu se poate... poate altii au gasit solutia care functioneaza de ani buni in Marea Britanie cat si in Romania... asta nu inseamna ca nu se poate. Este bine doar sa avem deschiderea sa utilizam si noi metodele care dau rezultate bune si foarte bune la altii.

Dupa ce veti urma un curs la noi mi-ar face placere sa evaluam impreuna gradul de atentie si interesat acordat cursantilor si mai ales serviciul de asistenta clienti... toate in cunostinta de cauza.

Consiliul Concurentei... ei se ocupa de altceva, aici cred ca este doar o eroare de interpretare... problema de fapt este ca facem concurenta pe piata si am deranjat pentru ca ne bazam pe calitatea formarii si avem niste avantaje competitive care deranjeaza "concurenta". Ne cerem scuze pentru acest lucru happy

Cristi Lu can - Marketing & PR Manager

| viorelmirea a răspuns:

Am urmat 2 cursuri, Management strategic si MBA Europe. Cursurile sunt foarte bine structurate, asistentii de curs sunt de un real ajutor, pot spune ca sunt adevarati profesionisti. Sunt foarte multumit si consider ca aceste cursuri sunt un castig. Pe mine m-au ajutat foarte mult nu atat prin prisma diplomei cat prin bagajul de cunstiinte obtinut. Examenele sunt pe bune deci trebuie sa inveti, nu sunt examene de genul "este adevarat ca 1+1=2? ".
Pot spune ca este o investitie "desteapta" happy, merita fiecare banut!
Succes!

| Badescu_Ramona_1973 a răspuns:

O parere foarte buna. Cursurile sunt bine structurate, temele foarte practice, implicarea profesorilor este personalizata pentru fiecare cursant. Iti deschid orizontul profesional, iti dau incredere in tine si te stimuleaza sa fii mai competitiv la locul de munca. Am absolvit cursurile de Relatii Publice si de Comunicare in afaceri si intentionez sa il urmez pe cel de engleza conversationala. Daca diplomele sunt recunoscute de angajatori este suficient, restul e poveste. Eu am o licenta in Sociologie cu care am sta pe bara mult si bine pana cand am decis sa lucrez in presa, apoi am gasit un post de PR. Trebuie sa inveti la aceste cursuri si sa te documentezi, mai ales daca nu prea ai experienta profesionala. Ii multumesc si pe aceasta cale domnului Cristi Lucan care mi-a fost profesor la cursul de Comunicare in afaceri. Alege ceva care chiar iti place, te reprezinta si pentru care esti dispusa sa faci eforturi, spre a accede in domeniu. Mult succes!
Ramona Badescu