| gabrielle_1925 a întrebat:

Cine imi poate da niste informatii despre cum este viata in Madrid? Ma refer la mijloace de transport in comun, costurile de stat acolo, conditii, oameni si obiceiuri. Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| resp3ct a răspuns:

In madrid e mai civilizat decat in Romania.
Daca nu se duceau toti romanii acolo ramanea un oras foarte frumos.
Chiria ar fi 200-300 euro (asta te duci intr-un apartament cu mai multe persoane si tu sa stai in 1 camera.
Mancarea nu e inclusa in chirie
Sunt si oameni rasisti care nu iti vor aprecia prezenta.
Obiceiuri gasesti pe google.

4 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Aoleu pai este de un infinit de ori mai bine ca in Romania.Totul este mult mai frumos.Viata este mai placuta. M-as muta acolo!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde unde stai, de cati bani dispui, ce slujba tintesti, etc. De ex. daca apartii middle class, adica castigi 2500-3000euro/luna, iti vei permite chiria intr-o zona buna din nordul sau vestul Madridului, sau chiar intr-o suburbie de lux/semi-lux (Somosaguas, Pozuelo de Alarcón, Alcobendas...). Tine cont de faptul ca madridul este foarte mare (>6milioane), asa incat este imposibil sa nu gasesti ceva care sa-ti convina.Despre cartierele muncitoresti nu prea stiu multe, doar ca sunt in sudul Madridului si in suburbii (gen Getafe), iar majoritatea emigrantilor (romani, columbieni, marocani, ecuadorieni) acolo stau. Zona nu este decazuta sau periculoasa (asa cum sunt ghetourile din bucuresti sau paris), dar unele cartiere necesita mai multa prudenta noaptea.Transportul in comun e de 5 stele, mai ales metroul.Au si trenuri suburbane, autobuze, dar nu pot concura cu reteaua de metrou care este perfecta si muult mai curata decat spitalele publice din romania.Madrilenii sunt prietenosi si deloc rasisti, surprinzator de civilizati (nu manca pe strada ca se uita la tine de parca ai urina) si au o etica a muncii MULT peste romani. O sa inveti spaniola in mai putin de un an, deci te vei descurca usor cam peste tot.Mancarea e mai ieftina ca in Romania, la fel si hainele de calitate. O sa fii putin dezamagit de fete (mai putine fete frumoase decat in Romania, dar totusi exista destule, mai ales datorita marimii orasului). Sa nu te mire ca vezi tineri in grupuri band din sticle infasurate in pungi de hartie; nu sunt vagabonzi, e doar un prost obicei madrilen, iar combinatiile pe care le beau sunt si mai rele (vin+cola, bere cu vin!). Marea PROBLEMA actuala e somajul.Foarte greu se mai gaseste de lucru.Mai ales pentru emigranti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stimata Gabrielle, eu sunt de 7 ani aici, din care 6 ani am locuit chiar in centrul Madridului intr-un apartement cu o camera doar cu sotia mea, platind 550 eur pe luna plus cheltuieli. In prezent locuim intr-un apartement cu 3 camere, tot doar noi doi si platim 650 eur pe luna plus cheltuieli. Asta asa, ca sa-ti faci o idee cam cat costa locuitul "in familie". Noi cunoastem persoane care locuiesc cu mai multi in apartement dar este ingrozitor de incomod, imagineaza-ti ce inseamna sa imparti totul, de la frigider, baie, bucatarie, camera de zi, etc.
Madridul este un oras care are foarte bine pus la punct sistemul de transport in comun, abonamentele sunt pe zone de calatorie, zona A este cea care cuprinde orasul propriu-zis si abonamentul costa 46 de eur pe luna, dar este valabil pe metrou, autobuz si tren, deci toate mijloacele. Noi in prezent stam la 20 de km de madrid si zona de calatorie este zona B2, platim 60 de eur lunar.
Conditiile sunt foarte bune, dar intelege ca este o tema subiectiva, depinde ce intelege fiecare prin conditii bune. Oamenii sunt foarte sociabili, dar depinde prin ce anturaje te misti, noi am avut norocul sa intalnim oameni foarte de treaba care ne-au ajutat fara sa astepte nimic in schimb. la inceput ni s-a parut ciudat, obisnuiti fiind cu societatea romaneasca. De rasism nici nu poate fi vorba. Sa-ti dau un exemplu: eu muncesc la o agentie de turism unde suntem un colectiv de 20 de persoana, ei bine, cum imi era foarte greu la inceput m-au ajutat foarte mult, mi-au aratat multe, fara sa se uite la faptul ca sunt strain si fara sa se gandeasca ca le-as putea lua locul de munca.
Obiceiurile sunt putin diferite fata de Romania si la fel de variate, cel mai bine sa folosesti internetul pentru informatii.
Sper sa-ti fie de folos.

| St!L a răspuns:

E mai bine ca in Romanialaughing. S-a inventat googlebig grin