| NiculaiMarianTraian a întrebat:

Cine imi poate recomanda locuri de munca bine platite in strainatate fara facultate, maxim o postliceala?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asistenti sanitari. Cunosc destule cazuri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cica la sparanghel acum se castiga bine.

| JicaContra a răspuns:

In afara de culesul de capsuni, sparanghel, samd
mai sunt asistenti sanitari, ingrijire de batrani, si mai ales constructii

insa la sparanghel poti sa pleci chiar acum, iti da voie statul si aia unde ajungi

| Digikey a răspuns:

In general nu se bazeaza pe diploma ta, iti dau proba de lucru si te supravegheaza apoi cateva luni.
Ideea este ca trebuie sa stii sa faci ceva bine.
Sunt cautate meseriile clasice strungar, frezor, rectificator, electrician, tamplar.

| Clarity a răspuns:

Depinde in ce țara vrei sa te duci. In majoritatea probabil poți sa te duci la îngrijire de bătrâni, dar câteva tari plătesc minimul pentru jobul acela. Jobul care l-am avut eu in Anglia cu facultate, dar alti nu au avut, o fost ca Youth Worker, activități cu copii, sincer foarte ușor. Sporturi, arte, sala și altele.

Dar trebuie sa stăpânești limba oriunde te duci dacă vrei sa ai un job mai bine plătit.

Nu o sa fie ușor fiindcă sunt mult studenți de la facultate, și nu destule joburi pentru toți și atunci studenți iau ce joburi mai rămân in alte profile care îs plătite mai bine.
Sper sa te ajute.

| anșa a răspuns:

Din câte știu eu. Fără multe studii la ferme de animale, la culturi de sparanghel, căpșuni, mandarine, la îngrijit de bătrani, infirmier la spital, în construcții. Dar din ce am văzut eu la tv era un reportaj în care2 se câștigă foarte bine la sparanghel fiind puțin mai greu de cules