| florin926481f a întrebat:

Salut, credeti ca in urmatorii ani nu o sa se mai caute ingineri in domeniul petrol/gaze avand in vedere evolutia masinilor electrice?
Mai merita sa incepi o facultate in domeniu sau ar merita mai mult ceva in inginerie electrica?
Se gasesc locuri de munca, fie ele si in strainatate, bine platite?

6 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Încă suntem în plină industrializare, va mai dura câțiva zeci de ani să devină tehnologia foarte avansată, deci deocamdată poți face ce îți place.

| Vântulalb a răspuns:

Petrolul si gazele nu se folosesc doar in industria auto.
Dar nici in electricitate nu e rau.

| isemilia a răspuns:

Daca iti place, fa-o. Cel mai probabil in 4 ani nu se va ajunge atat de departe. Da, corect, numarul masinilor electrice va creste daca trendul continua, insa sigur vor fi si masini pe carburanti. Si, la urma urmei, nu doar in zona asta poti lucra. Depinde in ce clasa esti / cati ani ai. Daca nu incepi facultatea in acest an (ma gandesc la sesiunea din toamna, fiindca nu pare ca te-ai inscris la vreo facultate inca), asteapta sa vezi cum evolueaza lucrurile.

| florin926481f explică (pentru isemilia):

Incep clasa a 12-a anul asta, profil mate-info si sunt nevoit sa decid de pe acum cam ce facultate sa urmez, sa pot sa ma pregatesc din timp.
Iau in calcul si sa plec in alta tara dupa ce termin facultatea(dupa ce acumulez cativa ani experienta in tara).Din ce am auzit se castiga si de 3-4 ori mai mult decat in Romania.
Mai iau in calcul si geologia care din cate am inteles e o meserie f bine platita afara.
Sunt foarte indecis, am nevoie de mai multe vieti la cate meserii as vrea sa incerclaughing

| FantasyBoy a răspuns:

Da, dar vei avea un spectru foarte ingust pe piata muncii, un segment de nisa, in cadrul vreunei rafinarii sau combinat chimic de sinteza a petrolului sintetic, ceva de gen, adica un job aflat intr-o locatie nu tocmai dorita, insa posibil bine platita. Te sfatuiesc sa te orientezi catre altceva, realmente de mare viitor, gen biotehnologii, inginerie protetica, imagistica medicala, psihologie aplicata, etc.

| sirov a răspuns:

Eu zic ca da