| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi zice cate mai multe detalii despre psihologie?

3 răspunsuri:
| catthshshshs a răspuns:

Depinde ce te intereseaza din acest domeniu.Tot ce pot sa iti zic e ca psihologia este foarte interesanta. Spor la lectura!

| cristina93 a răspuns:

Psihologia este o disciplina academica sau aplicata care se ocupa de studiul stiintific al proceselor mentale si comportamentului. Psihologia studiaza fenomene cum sunt perceptia, cognitia, emotia, personalitatea, comportamentul si relatiile interpersonale. Psihologia se refera si la aplicarea acestor cunostinte in diverse domenii ale activitatii umane.
Psihologul este absolvent al facultatii de psihologie, care poate avea specializare in psihologie scolara, psihologie clinica, psihologia muncii si transporturilor, psihologie organizationala.
Psihologul clinician isi desfasoara activitatea in spital sau clinica, de stat sau privata, unde se ocupa in principal de evaluare si aplicarea testelor, chestionarelor, interviurilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.
Mergi la biblioteca centrala de la tine din localitate si poti face un studiu aprofundat privind stiinta psihologiei.
Lectura placuta.
Pa, pa.