| SweetThings a întrebat:

Cine poate sa/mi spuna mai exact,in ce consta meseria de psiholog, ce calitati ar trebui sa ai daca alegi aceacta meserie etc. Ofer funda raspunsului cu cele mai multe detalii

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Psihologul este doctor de suflete, incearca sa vindece sufletele ranite. este o meserie minunata, ce poate fi mai minunat decat sa ajuti suflete? ca meserie psihologii au mai multe directii de lucru, specializari daca vrei - poti vedea aici http://www.fpse.ro/....../index.php
ca si calitati iti trebuie in primul rand calitati de suflet, sa poti si sa stii sa lucrezi cu alte suflete, cum ar fi empatie http://ro.wikipedia.org/wiki/Empatie, inteligenta emotionala http://www.inteligenta-emotionala.ro/inteligenta-emotionala/prezentare/, dar si inteligenta intelectuala, memorie foarte buna (si pentru a toci ce e de tocit in facultate dar si pentru a tine minte ce ai discutat cu pacientii), dorinta de a ajuta oamenii - intr-un cuvant as putea spune ca-ti trebuie un suflet mare cat un ocean in care sa-si poata gasi un loc toate celelalte suflete necajite care vin la tine dupa ajutor. evident ca o poti face la fel ca si pe meseria de vanzator la alimentara, in ziua de azi parca nimic nu mai are valoare in afara banilor dar daca te respecti si iti respecti meseria o faci asa cum trebuie. succes!

3 răspunsuri:
| DimLight a răspuns:

Desi toti psihologii pe care ii stiu au o inteligenta peste medie majoritatea lor sunt aproape inutili, te sfatuiesc sa urmezi latura asta doar daca esti mana in mana cu un notar sau urmezi si chestiile alea cu psihiatria(nu stiu daca se fac oricum) dar altfel iti irosesti timpul degeaba, altfel ai putea tot la fel de periculos incerca filozofia(sau in paralel) dar atentie pentru ca filosofia fara o intelegere completa a logicii si notiuni de matematica fundamentale e absolut prostie, in aceeasi masura mai bine poti scrie romane decat sa fii filosof(oricum probabil asta faci cu timpul tau de filosof laughing ).te poti orienta si spre drept, am auzit ca au astia niste idei sa bage un job de asa numit mediator ca fiecare persoana ce vrea sa dea in judecata o alta persoana sau institutie sa treaca intai pe la mediator..deci my best bet(daca se pune in aplicare) ar fi asta, succes!

| MyShadow a răspuns:

Sa fi spiholog inseamna sa fi sora cu toata lumea. Ca si meserie nu stiu ce sa spun, la noi in tara, in momentul asta, nu e cautata, dar nici apreciata. Unii oameni cred ca mersul la psiholog te face nebun. Insa se crede ca peste cativa ani in fiecare firma va exista unu. Meseria asta cuprinde in special o facultate de trei ani, programul este lejer, cel putin asa cred eu. Poti sa cauti faculatea de psihologie Bucuresti- Uni versitatea si ai acolo si programul. Calitatea cea mai imporatanta este :ascultarea. Nu trebuie sa vorbesti mult, dar cand o faci sa ajuti acea persoana. E o meserie usoara si frumoasa.

| coMpLeT a răspuns:

Ca psiholog trebuie sa fii sociabil, sa vorbesti cu lumea, sa te faci inteles, sa stii sa asculti problemele pacientilor si sa ai capacitatea de a da sfaturi bune.