| Mihai321312 a întrebat:

Cine stie ce locuri de munca pot ocupa persoanele necalificate care au depasit 50 ani?

Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Portar, paznic, responsabil cu adunarea carucioarelor de cumparaturi la supermarket-uri, respectiv si alte munci ce este in stare (fizica) sa le faca si nu necesita calificare.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eu zic să depuneți o cerere de angajare la Profi. Nu aveți ce pierde. happy
Ei au mereu posturi dissponibile, chiar și ca agenti de pază în incinta magazinelor. Am văzut și persoane trecute bine de 70-75 de ani (pensionare), care se ocupau cu supravegherea magazinului (prevenţia furturilor). Dar, dacă sunteți un om activ, un om de acţiune, energic, postul de paznic nu vi se potrivește, e un post mai mult pentru cei cărora le place verbul "a sta". Dacă te acceptă, te vor trimite să faci un curs de calificare profesională, pentru a primi un certificat.
Ori, puteți opta pentru un post de ajutor bucătar. Aici, faceți de toate. Trebuie să citiți cu atenție mare fișa postului, înainte de a semna un contract (lucru acesta e universal valabil, indiferent pentru ce post ați opta).
Sau în producție, sunt destule societăți comerciale care angajează. Depuneți CV-uri peste tot și așteptați. Ocazii se vor ivi, important e să vă placă ce alegeți. Success!

| Raducons a răspuns:

Pot sa fie muncitori in fabrici,agenti de paza, soferi care indeplinesc conditile depinde f mult de persoana, poate sa faca ceva dar tine mult si de starea psihica, la varsta asta este greu sa iti mai spuna cineva ce sa faci, asta cred ca este si motivul pentru care nu sunt acceptati usor cei trecuti de 50.