| Mkeynes a întrebat:

Cineva care studiaza in Anglia?
O diploma de colegiu te poate ajuta la fel de mult ca o diploma de universitate?

4 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

TREZEȘTETE
daca te referi la munca
cei ce au diploma de colegiu au NVQ2 asta inseamna spalator de wc-uri si alte munci din astea riscante in constructii de exemplu te primeste
si cei ce au o facutate tehnica au nvq4 asta inseamna ca ii lasa sa faca un curs care costa si ala 2000 euro sa dea examene de protectia muncii
si sa munceasa ceva inginerie lucruri tehnice
tu cu nvq2 poti sa mirosi haine
poti sa triezi cum ar fi la fan curier coletele
poti sa incarci tiruri si sa descaci
poti sa ajuti un mucitor de al lor care are nvq3 sa ii dai la mana cimentul
poti sa demolezi cladiri
dar asta nu asa simplu ci iti trebuie un card CSCS care se ia cam greu
asa ca trebuie sa te grabesti pentru ca daca se schimba anul nu o sa mai iei in veci cacel card de protectia muncii
este un card care il primesti in urma unui examen ca ai voie 2 ani sa intri pe santiere
apoi iar trebuie sa dai bani sa iei acel card
si trebuie sa inveti o carte de 300 pagini sa o stii pe deasupra
cauta ca e si aplicatie costa vreo 7 lire si se cheama cscs
https://play.google.com/......ps/details

| Mkeynes explică (pentru zilog):

Sunt in Anglia deja de 3 ani
Am si cscs card.
Dar nu vreau constructii...

| zilog a răspuns (pentru Mkeynes):

Atunci ce ne mai torturezi pe noi aici daca tu tot esti expertul expertilor de unde vrei sa stim noi mai multe lucruri de cât ai ști tu!
tu ar trebui ca intre timp sa fi invatat sa condici in Anglia si putina engleza acum poti sa te angajezi scalav la depozite
sau carator incarcator descarcator la yodel sau debehams sau dhl
sau cine stie cum ii mai cheama pe astia care fac ei transporturi
hai ia frigiderul in spate si coboaral din camion
hai ia televizorul si livreazal omului
daca vrei ceva munca mai intelectuala puna mana in pana mea si fa o facutate ca sa te poata lua oamenii in serios
obtii si tu nvq4 acum bagi o perioada de 7 luni de practica de ucenicie sau cum se zice la englezi
hai la munc acu tine
pana acum ai trait doar din BENEFIT BENEFICII CERȘEALĂ?

| garofitaviatata88 a răspuns:

Makains daca esti lezby ti o fac eu