Întrebare recomandată | Ana1687 a întrebat:

Care este diferenta dintre facultate, universitate si colegiu?

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.La noi colegiul este varianta mai prestigioasa a liceului(rezultate deosebite la concursuri, olimpiade, cadru profesoral mai bine pregatit etc).Tu poate te referi la numele mari din UK sau SUA, care de fapt sunt facultati?

O universitate poate fi tehnica, teoretica etc si contine mai multe facultati.De exemplu o universitate tehnica are facultate de IT, constructii si instalatii, inginerie etc.O universitate teoretica are facultate de limbi straine, istorie, filozofie etc.

| Frank51 a răspuns:

Colegiul e un Liceu unde există și gimnaziu.

Universitatea este o instituție de studii superioare care poate cuprinde mai multe facultăți, în diferite domenii de activitate. Facultatea de sine stătătoare este instituția unde se predă un singur domeniu fundamental( verifică nomenclatorul de studii pentru mai multe detalii).

| AMcoc a răspuns:

Au nume diferite

| mariana_uram a răspuns:

Salut!

Termenii sunt putin nuantati si trebuie sa specifici exact daca te referi la ai nostri sau la cei din afara.

Totusi, sa vorbim despre termenul colegiu. Acesta arata o institutie de invatamant in cadrul caruia exista si invatamant gimnazial, nu doar liceal. De fapt este o conditie pentru a obtine titlul de Colegiu ca in unitate sa functioneze doua niveluri de invatamant acreditate. Mai sunt si alte conditii ce trebuie indeplinite, conform legii educatiei: sa aiba performante la invatatura, nu doar elevii, ci si profesorii, perioada de activitate relevanta in invatamant, aici fiind vorba strict de numarul de ani, calitatea invatamantului acolo.

Inainte de a deveni Colegiu unitatea face niste demersuri, aplica printr-o cerere, iar daca sunt indeplinite conditiile va primi acest titlu.

Mergand la facultate, ea este o institutie de invatamant superior si face parte din cadrul unei Universitati. Sa spunem ca facultatea e ca o clasa dintr-un liceu cu o anumita specializare, iar universitatea este asemenatoare liceului.

In Universitate vei intalni mai multe facultati, pe specializari diferite, insa subordonate universitatii in cauza.

Sper ca te-am lamurit.