| ChoeAllina a întrebat:

Se poate deveni translator si fara universitate, adica doar cu diploma de liceu?

Răspuns Câştigător
| ElenaSA a răspuns:

Conditii ce trebuie indeplinite pentru a fi autorizat ca interpret si/sau traducator.

Potrivit legislatiei in vigoare, autorizarea ca interpret si/sau traducator care poate efectua traduceri pentru organele prevazute in titlul legii se dobandeste, la cerere, de catre persoana care indeplineste urmatoarele conditii:
» Este cetatean roman sau cetatean al unui stat membru al Uniunii Europene sau al Spatiului Economic European;
» Are capacitate deplina de exercitiu;
» Poseda diploma de licenta sau echivalenta, din care rezulta specializarea in limba sau limbile straine pentru care solicita autorizarea ori este atestat de Ministerul Culturii si Cultelor [ detalii obtinere atestat ] ca traducator pentru specialitatea stiinte juridice din limba romana in limba straina pentru care solicita autorizarea si din limba straina in limba romana;
» Este apt din punct de vedere medical;
» Nu are antecedente penale si se bucura de o buna reputatie profesionala si sociala.
Deci da, daca ai atestat.

2 răspunsuri:
| criiele a răspuns:

Depinde unde vrei sa te angajezi happywinking unii accepta altii nu

| TodyTza a răspuns:

Da