| Kat123456 a întrebat:

Credeti ca actoria sau sa fii actor/ actrita este o cariera buna. daca da de ce daca nu de ce. cel mai frumos raspuns primeste fundita

Răspuns Câştigător
| lariisa99 a răspuns:

Cineva spunea ca actoria e un mod de viata, un mod de a gandi.altcineva spunea ca actor vine de la actiune.pentru fiecare inseamna altceva si totusi acelasi lucru.nu poti sa incadrezi actoria intr-o stiinta fixa ca sa poti sa-i dai o definitie. poti sa intrebi o mare de oameni (care au sau nu vreo legatura)si fiecare o sa-ti raspunda ce vede el.cred ca intrebarea corecta ar fi:"ce inseamna pentru tine?"si s-ar putea ca toti cei p care i-ai intrebat sa-ti raspunda pana la urma acelasi lucru, forma sau punctul de vedere facand diferenta, intr-un fel sau altul(depinde si pe cine intrebi de altfel, pentru ca nu poti sa intrebi un cersetor cati bani are in banca)...ma rog asta cred eu, adica asa raspund eu la intrebarea asta. poate ca sunt mai naiva, nu sti In primul rand pentru a putea fi actor trebuie sa ai anumite date, ca nu facem teatru doar de dragu de a-l face, necesiti anumite date (TALENT in primul rand, fizic, empatie, emotivitate, sa fii extrovertit, sa ai ureche muzicala, sa ai voce, sa ai creier pentru a putea gandi si analiza un text dramatic etc) E! dupa aia ai nevoie de o tehnica. Stiti voi ca actorii se impart in 2 categorii cei cerebrali care gandesc fiecare miscare pe care o fac in scena, si cei instinctivi care pur si simplu simt ce au de facut dar nu isi pot explica de ce au facut acel lucru.(E bine sa le combini pe amandoua). Si daca vrei sa ajungi actor doar de dragu de a aparea la tv (sa te vada maica-ta in telenovele sau "La bloc") mai bine lasa-te de meserie. Nu se poate ajunge la o concluzie in ceea ce priveste "ce inseamna a fi actor" da insumeaza si tu ce am spus mai sus si-ti faci o imagine de ansamblu (despre un actor bun, nu erori)
"Arta nu e pentru cei ce pot s-o faca, ci pentru cei ce nu pot trai fara ea" Clar? daca ti-e iti place si ai talent atunci e o cariera frumoasa

5 răspunsuri:
| Andreeagen a răspuns:

Daca iti place nu e o cariera buna ci perfecta, acum depinde de ceea ce vrei tu de la viata ta, daca vrei sa faci ceva din placere e o meserie nemaipomenita daca vrei bani nu ti'as recomanda.
E o cariera frumoasa, nu te plictisesti toata ziua la birou completand hartiute peste hartiute, poti fi avocat poti fi astronaut, asta e frumusetea teatrului diversitatea, dar repet; nu e o meserie bine platita.

| MariaO a răspuns:

Buna!
Poate fi o cariera buna atata timp cat tu iti doresti sa devii actrita
Acum, desigur, actori observ mai nou ca se numesc si cei care nu au absolvit actoria, ci toti care joaca in vreo telenovela romaneasca penibila...
Daca vrei sa devii o actrita in adevaratul sens al cuvantului, ar trebui sa stii ca nu este o meserioe foarte bina platita si oamenii s-ar putea sa te considere prefacuta.

| lariisa99 a răspuns:

Fundita?

| lariisa99 a răspuns:

Mersi pentru funda.

| Heliodor a răspuns:

Ehh. eu sunt mai trist de felul meu,
un raspuns obiectiv

daca vrei sa ai viata ta, merge pe teatru
daca vrei sa fii un sclav al societati fa o meserie pentru bani