| Radandam a întrebat:

Credeti ca este greu sa lucrezi ca agent de penitenciar? Și după ce termini 1 an de pregătire la repartizare te poți repartiza în județul tău la o secție de arest preventiv? Doar arest preventiv este la noi în județ. Ar merge? Păreri? Exista riscul sa mori în penitenciar?

7 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Am o cunostinta care a lucrat pana acum doi ani ca agent in penitenciarul de la Jilava. Cu repartizarea nu decizi tu unde sa fii repartizat. Asta o faci doar prin pile. Repartizarea se face acolo unde este nevoie. ''Exista riscul sa mori în penitenciar?'' evident. Acolo sunt inchisi infractori nu zmeura si bezele.

| hacktek a răspuns (pentru siriusblack98):

Există un risc de a muri la locul de muncă pentru fiecare meserie. Totuşi dacă ţinem cont de statistică, nu cunosc nici un caz de deces al vreunui agent de penitenciar de la noi, în ultimii 35 de ani.
În schimb, numărul deceselor agenţilor de poliţie aflaţi pe teren este destul de mare.

| siriusblack98 a răspuns (pentru hacktek):

Asa, exista riscul de a fi ucis in penitenciar cum am si zis. So what's ur point? Ca din raspunsul tau, doar ai adus in discutie lucruri care nu au legatura cu intrebarea autorului. Aici vorbim de agenti de penitenciar, nu de teren.

| hacktek a răspuns (pentru siriusblack98):

Voiam doar să subliniez faptul că riscurile sunt cu mult mai mici faţă de cele ale unui agent de teren.
Se subînţelege că există riscul de a muri în orice meserie. Părerea mea e că probabilitatea ca un muncitor să cadă de pe schele, sau să sufere un accident mortal la muncă e mai mare decât probabilitatea ca un gardian de penitenciar să fie ucis de către deţinuţi, şi să îţi explic raţionamentul în baza căruia am făcut această afirmaţie: În penitenciar există gratii, cătuşe, colegi, supraveghere video, regulament de ordine interioară; gardienii au armament în dotare, etc. Nu am auzit despre aşa un caz în România în ultimii 40 de ani. Serialele şi filmele gen "Narcos" dau frâu liber imaginaţiei în detrimentul logicii, nu te supăra pe mine...

| siriusblack98 a răspuns (pentru hacktek):

Noi aici vorbeam despre riscuri, asa cum spune si intrebarea utilizatorului. Exista riscul de a fi ucis in inchisoare? desigur. Faptul ca nici un gardian nu fost ucis recent in Romania reduce riscul la zero? Evident ca nu. Despre asta era subiectul, asta ne intereseaza in situatia de fata. Agentii de teren si muncitorii pe schele ii lasam pentru alte subiecte. Nu stiu ce filme si seriale ''Narcos'' spui tu acolo ca eu nu ma uit la TV, asa ca sorry, tu esti mai in tema cu astea decat mine.

| hacktek a răspuns (pentru siriusblack98):

Nu o lua ca atac la persoană, tocmai am spus că există risc, dar e foarte mic. Nu am spus că riscurile sunt zero. Dar între noi fie vorba, dintr-o neatenţie poţi aluneca pe gresia din baie, să dai cu tâmpla de colţul de la cadă şi să mori. Nicăieri, niciunde, riscul de a muri nu este zero. Mă gândeam că eşti în stare să tragi această concluzie din ce am spus mai sus. Nu o fac de dragul de a mă contrazice cu cineva, ăsta este adevărul, am spus amândoi acelaşi lucru. Cât despre muncitorii de pe schele, am dat un simplu exemlplu de statistică, să priceapă şi cei mai. analfabeţi funcţional.

| hacktek a răspuns:

Riscul de a muri în penitenciar, ca şi agent, e aproape de 0. Mai degrabă mor agenţii de teren (au fost cazuri în care au murit împuşcaţi sau chiar înjunghiaţi).
Despre arestul preventiv, din câte ştiu, este administrat, coordonat şi supravegheat de către agenţi subofiţeri de poliţie, nu de agenţi de penitenciar.