| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca poti deveni un stomatolog de succes chiar daca nu ai rude in domeniu/pile?

11 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Poți deveni.

| gabicoo a răspuns:

Și dacă ai rude și pile în sistem, iar tu ești bun doar de stomatolog agricol (pui dinți la greblă) devii un dentist de succes?
Stomatologia e un domeniu privat al sistemului medical din România! Dacă ești bun vin clienții la tine! Dacă ești un cârpaci vin doi - trei rătăciți / zi!

| Furnicuta000 a răspuns:

Pile iti trebuie atunci cand te angajezi pentru ca e foarte greu de gasit cabinete care sa angajeze stomatologi. Majoritatea isi deschid propriul cabinet si asta presupune o caruta de bani. Apoi trebuie sa iti faci reclama si sa faci rost de clienti, clienti care sa si revina la tine.
Dar gandeste-te bine daca vrei meseria asta. Multi stomatologi spun ca e o meserie grea, urata si nu ar mai urma acelasi drum daca ar da timpul inapoi

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Furnicuta000):

Daca termini facultatea cu note mari/stagii de pregatire/voluntariat care sa iti confere experienta altfel te duci sa iei un credit... si nu e nevoie de sute de mii de euro pentru asta. Stiai ca sunt si stomatologi care inchiriaza cabinetele/aparatura altora? Asta e ceva intre a fi angajat si a avea cabinetul tau...winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă te pasionează şi te pregăteşti bine în domeniu poţi să ai o carieră de succes şi să le dai clasă celor cu pile care poate nu-s aşa pregătiţi.

| Michaeel a răspuns:

Desigur, dacă te pasionează ceva și ai motivație poți face orice big grin

| Nume6 a răspuns:

Trebuie să ai meliţă, să fii tare în gură, să îi arăţi ăluia unde te duci că vrei profesia și că știi pe ce planetă trăiești, că nu ai trecut prin facultate doar așa ca să îţi zică lumea că uau ăla e stomatolog. Mai mult aș zice că să ai papagal, puterea de convingere, urmate toate de note mari. Aa și să știi cum să folosești papagalul și faţă de cine. Că unii vorbesc mult și prost. Unii n-au ajuns chiar dacă aveau pile și bani să dea, sau relaţii si erau cu note mari si au trecut toate examenele.

Da. Dar depinde ce ai, doar cu diploma şi cu un pic de pasiune nu se poate. Trebuie să depui eforturi destul de mari. "Pilele" se pot face oricând. Dacă eşti bună în ceea ce faci, se vede că eşti pasionată şi îţi dai interesul cu măcar 10% mai mult decât restul ai şanse mari să dai la un moment dat peste cineva care o să remarce chestia asta şi o să fie dispus să îţi fie "pilă".

| SporeBox a răspuns:

Daca ai pile nu inseamna ca esti un geniu in istoria stomatologiei sai daca nu ai nu inseamna ca scoti dinti in loc sa ii speli. Daca ai pile singurul lucru care te avantajeaza este ca te angajezi mai repede dar cateodata si cu pile trebuie sa iti cauti de lucru. Oricum cu timpul lumea o sa vorbeasca si o sa imi arate lucrarile la dantura si se va vedea cine este stomatolog ca are pile sau ca a terminat o facultate.

| mustafateke7 a răspuns:

Bună! Dacă îți știi bine meseria și ești priceput la ea, vei ajunge și cu pile și fără ele un om mare și de succes!

| Evaluator a răspuns:

Da, daca esti bun.