| Nuzicnume a întrebat:

Cu cât ești plătit la Uber Eats dar la Glovo, Foodpanda? Unde se câștiga mai bine? Se plateste pe ora sau pe nr de comenzi livrate?

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pai vrei sa te plateasca si daca stai degeaba? Tu ai comision la fiecare comanda plus bacsis daca vrea sa iti dea clientul.

Daca te angajezi la o firma normala gen la pizzerie ca si curier, atunci esti platit pentru toata ziua, ai salariu fix (plus bacsis daca e cazul), dar si program fix (ceea ce la Uber Eats nu se intampla, acolo iti faci programul cum vrei, daca ai chef sa lucrezi doar 2 ore pe zi poti, dar castigul va fi pe masura...)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Procent din comenzi + bacsis

| Nuzicnume explică (pentru suntserios):

Care e procentul?

| suntserios a răspuns (pentru Nuzicnume):

E un calcul mai complicat. În realitate nu e procent cum am zis, e plătită distanta la care livrezi.

Cam asa e

La Uber Eats Plata se realizează săptămânal și este calculată astfel:

1. Un tarif de ridicare a comenzii de la restaurant
2. Un tarif de livrare a comenzii la client
3. Un tarif pentru fiecare km parcurs de la restaurant la client.
4. Bacșis pe aplicație sau cash
5. Câștiguri din recomandări. Plata atunci când persoana recomandată a efectuat 50 livrări.
6. Tariful pentru 2 roți este diferit față de cel pentru 4 roți.
7. Tarif dinamic. Pe harta din cont se poate vedea zona în care valoarea comenzii tale creste de la x1.1 până la x2.3

| denisTiky a răspuns:

Pai, nu stiu exact cum esti platit, probabil ca depinde de cat ai muncit in ziua aceea. Am vazut la un tip pe net, care a livrat toata ziua comenzi si a facut la final cam 90 de lei. Dar asta in conditiile in care "lucrezi" toata ziua(a facut acesti bani cu uber eats) Apai cu restul aplicatiilor nu am incercat pentru ca nu merge la mine in oras(e prea mic orasul) dar oricum ce trebuie sa stii este ca trebuie sa iti cumperi un fel de rucsac mare si greu probabil in care vei pune mancarea pentru ca nu o poti livra in punga sau in rucsacul tau propriu. Iar acel rucsac costa in jur de 200 de lei, pe acolo. Si plus de asta, arati destul de caraghios cu el in spate, dar na. vorba aia, nu e rusine sa muncesti.Bafta!