| virtuallove a întrebat:

Cum ajung medic legist? Am 14 ani si ma gandesc la asta...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa faci facultatea de medicina generala ( 6 ani )si apoi sa iei rezidentiatul pe medicina legala ( destul de in fata ...adica printre primii ...sa stii ), sa-l faci ( dureaza 5 ani ), dai examenul de specialist si daca-l iei se cheama ca esti medic legist.
E greu, mai ales pentru o fata... Dr. G e simpatica, dar tu vezi la tv numai partea frumoasa a meseriei.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Până te vei duce la facultate s-ar putea să te răzgândeşti!
Eşti sigură că ştii cu ce se ocupă medicina legală?
http://www.legmed.ro/
Trebuie să te înscrii la Facultatea de Medicină, apoi te specializezi după primii trei ani de medicină generală.
Apropo, mulţi ani înainte.
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Facultatea de medicina, specialitatea Medicina legala! Dar cred ca sti ca locul de munca la astfel de medici este de cele mai multe ori Morga!

| karellen a răspuns:

Faci facultatea de medicina, apoi te specializezi in medicina legala

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt legiuitoare...nu exista "sa te specializezi dupa primii 3 ani in medicina generala".
Exista facultatea de medicina generala care dureaza 6 ani si de unde toata lumea care o absolva cu diploma de licenta iese medic generalist.
Exista facultatea de stomatologie, de unde toti vor iesi " medici dentisti " ( tot dupa 6 ani, si tot cu diploma d elicenta ). E adevarat ca-n primii 3 ani de generala te poti muta la stoma si viceversa, dar nu cu una cu doua ci cu multe diferente, si oricum chestia asta n-are legatura cu legala, care e o specialitate medicala ce se obtine prin rezidentiat.
Te streseaza rau de tot pe mataluta medicina asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am tot 14 ani cam cat trebuie ani trebuie sa invat ca sa ajung medic legist si sunt cate sanse am sa prind un post?

| AndreiAndutzu a răspuns:

Trebuie sa faci facultatea de medicina generala ( 6 ani )si apoi sa iei rezidentiatul pe medicina legala ( destul de in fata ...adica printre primii ...sa stii ), sa-l faci ( dureaza 5 ani ), dai examenul de specialist si daca-l iei se cheama ca esti medic legist.
E greu, mai ales pentru o fata... Dr. G e simpatica, dar tu vezi la tv numai partea frumoasa a meseriei