| roby9 a întrebat:

Cum ajung militar in Afganistan? Ce scoli trebuie sa urmez si care sunt testele.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intr-o unitate militara, trimisa in strainatate, poti ajunge ca ofiter, subofiter/maistru militar sau soldat profesionist.
Pentru ofiteri trebuie sa faci o academie militara, pentru subofiteri/maistri militari o scoala de subofiteri sau maistri militari iar ca soldat profesionist trebuie sa te angajezi cu contract.
Ce conditii trebuie sa indeplinesti si ce examene trebuie sa dai gasesti pe site-urile oficiale ale academiilor si scolilor militare si pe site-ul M.Ap.N. sau te interesezi la Centrul Militar Judetean din judetul tau.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Asa m-am dus si eu cu premiza ca iti spun aia cu pleci in Afganistan, ca si eu tot acolo trag sa ajung. M-am dus si eu si m-am interesat si mi-au zis o pl. Mai întâi să intri in armată. Asta o poti afla la centrul judetean din județul tău. UN SFAT PT TOTI CEI care sunt din județul Neamț si dau la armată! : Nu va duceți la Piatra Neamț cei care vor sa dea la soldați! Aia de acolo îs bat cocosu de voi si va iau la pl pentru orice chestie, iei bat joc de voi la modul ala grav. Dacă dați la subofițeri vb mai normal cu voi da cu o îngâmfare de rămâi perplex si pe cei care dau la ofițeri mai au puțin si îi pupă și-n cu.r! Asa că mai bine va duceți la Bacău, Iași sau unde mai vreți da nu la Piatra.

| AndreiWeisz a răspuns:

Man, ai vazut vreun film fain si de-asta vrei sa mergi in Afganistan? Eu chiar nu inteleg de ce ai vrea sa mergi laughing Esti dispus sa iti risti viata pentru americani? Eu inteleg ca suntem toti in NATO si bla bla, dar de ce ai vrea tu ca pesoana sa lupti razboaiele americanilor nu prea inteleg.

| Stefan_Tanta_1970 a răspuns:

Am 48 de ani si, Imi doresc Sa ajung in Afganistan ca asistent medical....care sunt conditiile?