| Petrovic a întrebat:

Pentru a deveni profesor, ce scoli trebuie sa urmez?

Răspuns Câştigător
| Creierash a răspuns:

Pentru a deveni profesor trebuie sa urmezi modulul psihopedagogic (sunt gratuite la facultate). Nu este neaparat sa urmezi liceul pedagogic, dar ai nevoie de diploma de licenta (facultate). Pentru a deveni profesor de liceu, trebuie sa urmezi masterul in cadrul unei facultati recunoscute de stat. Pentru a deveni profesor universitar, nu este necesar modulul psihopedagogic, dar este necesar doctoratul in domeniul predat.

| T0T a răspuns (pentru Creierash):

Nu sunt gratuite pentru toți acele module, trebuie să fii la fără taxă.

6 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Trebuie sa termini o facultate care sa-ti permita, prin profilul ei, sa devii profesor, sa iti iei un Master in domeniu si sa absolvi si un curs de psiho-pedagogie. Dupa aceea, daca iei si titularizarea, esti profesor in adevaratul sens al cuvantului.

| CuriousStuff a răspuns:

Pentru a deveni profesor trebuie sa termini o facultate, sa-ti faci un Master si un Doctorat, intre timp sa lucrezi ca si cadru didactic intr-o facultate, incepi prin a fi Asistent Universitar, apoi ajungi Sef de lucrari, apoi Conferentiar si intr-un final Profesor... Aia sunt adevaratii profesori.
Daca vrei sa predai in scoli/licee trebuie sa termini orice facultate, depinde ce vrei sa predai, daca vrei sa predai geografie te duci la fac. de geografie, daca vrei sa predai istorie te duci la istorie... Si iti mai trebuie un curs de pedagogie. Nu e mare smecherie sa predai la scoala. Cu timpul o sa ajungi si titular pe post.

| antoniaidk a răspuns:

Liceul pedagogic si la facultate..depinde la ce materie vrei

| brioșicaviolet23 a răspuns:

Liceul pedagogic, dupa care la facultate iti alegi profilul in fnctie de ce materie vrei sa predai

| ALOALO123 a răspuns:

8 clase, liceu psiho-pedagogic, facultate, masterat