| Vladimir8 a întrebat:

Cum ajung un fotograf sportiv?
Cum câștiga bani un astfel de fotograf și cam cât se câștigă?
Dau fundă!

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Soțul meu este unul dintre ei, sa mentionez ca nu locuim in România. El, fotograf de mulți ani, s-a bagat si pe partea sportivă, deși fiind echipele de sport rurale, nici veniturile nu suny peste masura. Ca orice fotograf ai nevoie de camere profesionale, Drona, trepied si alte accesorii, cât si autorizație de la asociatia sportivilor, astfel nu ai acces pe teren. Cat si vesta pentru photo press si card acces pentru identificare ca lucrezi ca fotograf sportiv. Asa este in Grecia, in România posibil sa mai difere de cate ceva.

1 răspuns:
| RoCkKiD a răspuns:

Daca nu ma lasa memoria, e greu. Cred ca mare parte din ei lucreaza ca freelanceri si vand pozele catre diferite ziare/siteuri.

Problema e ca trebuie sa iti cumperi echipamentele si alea costa o groaza de bani, gen multe mii de euro. Pe langa asta trebuie sa inveti sa le si folosesti si am eu o presimtire ca saracii fac poze si la nunti sa mai faca un ban.