| DumitrescuAlex a întrebat:

Cum ați vrea sa fie de acum inainte sistemul de învățământ romanesc?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

- Limba romana, limba materna si 2 limbi straine, cu accent pe conversatie si gramatica.
- Matematica: accent pe aritmetica, algbera (pana la ecuatii de gradul 2) si geometrie plana + spatiu, cu multe exercitii si exemple practice de utilizare
- Fizica - notiuni de baza din mecanica, electricitate, dar cu multe exemple de laborator
- Chimie - notiunile de baza din chimie anorganica si organica, cu laborator
- Biologie - notiuni de baza despre flora si fauna, anatomia de baza a omului (si a catorva animale cunoscute)
- Notiuni de gestionare a banilor
- Compotament si obiceiuri, bune maniere (chiar si diferentele in diferite parti ai lumii)
- Ore de atelier, invatand cunostintele minim necesare folosirii sculelor din jurul casei
- Notiuni despre legislatie (civil, penal, rutier)
- Obtinerea carnetului de conducere
- Notiuni de prim ajutor, respectiv de supravietuire
- Religie (proprie si notiuni despre diferentele fata de alte religii din lume)
Folosirea calculatoarelor si altor echipamente asemanatoare, notiuni de algoritmi si programare de baza
- Tabere de "cercetasi", de cate 2-3 saptamani, in timpul vacantelor (la preturi accesibile si sponsorizate, finantate de Ministerul Invatamantului, mai alesp pentru cei din familii cu venituri mici)
- etc.

Toate cele de mai sus sa fie la intelesul TUTUROR, fara stresare, avand ca scop pregatirea pentru Viata.

| gabicoo a răspuns (pentru Bula):

Despre istorie și geografie nu zici nimic?
"Un popor care nu-și cunoaște istoria pierde din geografie"!

| Bula a răspuns (pentru gabicoo):

Istoria si geografia le-as preda ca "materiale de curiozitate", sa fac curiosi copii.
Asa cum sunt predate acum, numai le enerveaza pe copii (anii razboaielor si locuri de invatat pederost). Noi am avut ore de istorie si geografie cu un profesor, la care ore au venit si din alte clase, asa le-a placut (evenimentele din istoria antica le povestea ca niste legende, iar geografia am invatat prin desenarea locuintei, a drumului spre scoala, a drumetiilor facute in- si in jurul localitatii). Toata lumea le-a invatat, pe viata, fara sa fie povara!
Copii invata cel mai bine din joaca si din practica vizuala, care le place si afla la ce- si unde le va fi de folos!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Inovativ

| mODIN a răspuns:

Invatamantul de stat, indiferent de tara, e anormal de ineficient comparat cu cel informal sau la privat. Probabil sunt singurul om care are opinia asta, dar as taia major din bugetul educatiei, mai ales la facultati.

Nu inteleg cum putem scoate atatia absolventi pe banda rulanta, mai ales pe profile unde nu se cere absolut deloc pe piata muncii. In loc de 5000 de absolventi de litere pe an, sau cati or fi, as prefera sa scoatem 300 de profesori si 200 de filologi de top, nu sa avem 4500 de angajati la call centere si alte posturi unde n-ai nevoie de studii. Chiar nu cred ca e nevoie sa aiba toata lumea o facultate, mai ales ca la noi sunt atat de patetic de usoare toate. O facultate ar trebui sa reprezinte un anumit nivel de expertiza in ceva!

Unde as prefera sa se mute banii? La finantarea unor centre private, proiecte de voluntariat, initiative culturale de tot felul, dar nu in facultati inutile. Educatia informala e universal mai eficienta decat cea de stat!

Si ma enerveaza cand va toate partidele ca spun ca vor sa mareasca bugetul educatiei, ca omu de rand are impresia ca daca arunci cu bani in problema, se rezolva. Chit ca mi-a placut ca mi-au marit salariul dupa grevele din vara, tot nu cred ca a mari la infinit bugetul pentru invatamant e o solutie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să fie obligatoriu educația sexuală in toate școlile de stat publice nu doar cele privat nu toți părinți își permit copii săi educe la școli private cu un salariu minim pe economie. Săi educe in privința vieți mai mult că să-și câștige existența prin muncă cinstită și săi educe în privința drogurilor și Alcoolul săi fie minim o oră pe zi care ar fi consecințele și cum vor ajunge în viața dacă se apucă de fumat băut droguri și plăceri de moment care au consecințe permanente săi educe in privința in domnului care vor sa aibă o carieră o meserie în viața la un loc de muncă pe care vor să-l profeseze sau dezvolte pe plan profesional. Săi educe în privința sănătăți să nu-și bată joc de viața și sănătatea lor. Săi învețe că distracția nu înseamnă cluburi manele trap și băut drogați până nu mai sănt conștienți de ei și își bate joc de ei toți nenorociți săi învețe în privința lui Dumnezeu săi facă sa fie conștienți de puterea lui Dumnezeu.

| LaviniuA a răspuns:

Eu propun bac-ul sa fie valabil 10 ani. Cei care vor sa se considere absolventi, sa vina la scoala la 1 an pregatitor, apoi sa il dea. Ia sa vezi cum scade bagabonteala, barosaneala si drogangeala in tara.

Răspuns utilizator avertizat
| Mda01 a răspuns:

Actualizat,cartile alea din 2004 din care inca se mai face le liceu...le-a trecut de mult data de expirare.