| Dana2103 a întrebat:

Cum devii fizioterapeut?

Răspuns Câştigător
| Ghost963 a răspuns:

Faci facultatea de BFKT la UMF sau Kinoterapie din cadrul facultatilor de Sport. Admiterea se da din anatomie

1 răspuns:
| BroascaCuElice a răspuns:

"Ca să poți fi fizioterapeut în România va trebui să îndeplinești următoarele condiții:

să ai un titlu oficial de calificare în fizioterapie;
să nu te găsești într-o situație de nedemnitate sau incompatibilitate;
să fiiapt din punct de vedere medical – dovedit printr-un certificat medical;
să deții autorizație de liberă practică – avizată anual de Colegiul Fizioterapeuților din România;
să fii membru al Colegiului Fizioterapeuților din România.
Dacă te interesează un post de fizioterapeut, atunci este bine să știi că vei avea nevoie de anumite studii. Practic, prin titlu de calificare în terapie se înțelege:

diplomă de licență eliberată de o instituție de învățământ superior acreditată sau autorizată în următoarele specializări:
fizioterapie;
fiziokinetoterapie;
kinetoterapie – 3 sau 4 ani de studii;
educație fizică și sport – specializarea kinetoterapie și motricitate specială – 3 ani de studii, cultură fizică medicală;
educație fizică și sport – cu vechime în recuperarea medicală de cel puțin 19 ani, angajat în sistemul sanitar și balnear sau de asistență socială ca profesor de cultură fizică medicală;
balneofiziokinetoterapie și recuperare.
diplomă de licență sau un titlu de fizioterapeut/maso-kinetoterapeut/kinetoterapeut, eliberată în afara țării și echivalată sau recunoscută de Ministerul Educației din România;
adeverință de absolvire a examenului de licență în fizioterapie, kinetoterapie și motricitate specială, balneofiziokinetoterapie și recuperare, eliberată la cererea ta – valabilă până la emiterea diplomei de licență, dar nu mai mult de 12 luni de la data emiterii;
orice altă diplomă de licență eliberată care nu corespunde specializărilor menționate mai sus, dar care este însoțită de o adeverință eliberată de facultatea respectivă, care atestă că programa de pregătire pentru obținerea diplomei de licență respective corespunde cu cea de pregătire pentru exercitarea profesiei de fizioterapeut.
Reține că, dacă deții un titlu oficial de calificare și autorizație de liberă pratică emise de Direcțiile de Sănătate Publică județene ori ale Municipiului București, ai obligația să soliciți Colegiului Fizioterapeuților din România preschimbarea acestor documente de autorizare în profesie. "