| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre kinetoterapeut si fizioterapeut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Primul e unul care face masaj si gimnastica fortata (te trage de maini, de picioare si iti indreapta coloana, iti relaxeaza diverse elemente ale coloanei, oaselor, etc.) cu alte cuvinte pune mana pe tine si iti face chestii care nu le poti face singur

fizioterapeutul e ala care sta langa tine si iti spune ce sa faci, uneori te mai ajuta, fizic, dar in general nu are nevoie sa puna mana pe tine

| FloGheorghiu a răspuns (pentru ziftode):

Esti intr-o mare eroare, eu zic sa mai cauti pe google.

| Cosmina361 a răspuns:

Știu doar ca, kinoterapia consta în masaj și gimnastica.