| kanajambe a întrebat:

Cum e la facultatea de fizica medicala si ce as putea iesi de aici? as avea un loc de munca? acrediteaza diploma in strainatate?

Răspuns Câştigător
| brandiburu a răspuns:

Fizica medicala? De asta nu am mai auzit pana acum.
Oricum, nici o facultate nu iti garanteaza un viitor loc de munca. Nici o diploma nu iti garanteaza un loc de munca. O diploma doar atesta (teoretic) faptul ca ai o anumita pregatire (teoretica in special) intr-un anumit domeniu.
Un angajator cauta un om care sa aiba si "acel ceva al lui" ce l-ar putea recomanda pentru post, care sa aiba si o experienta practica anterioara, sa stie despre ce vorbeste si sa nu deschida gura doar din ce a citit sau din ce a auzit de ici sau colo. De asemenea, un om care a lucrat inainte stie ce inseamna program de lucru, ore suplimentare, poate chiar zile suplimentare si salarii...ca-n Romania.

In strainatate majoritatea diplomelor eliberate de universitatile din Romania sunt egale cam cu 0. Sunt fel si fel de schimburi de studenti, de experiente, etc etc insa trebuie sa te duci acolo, sa faci o impresie a naibii de buna si sa iesi cumva in evidenta (in sensul pozitiv).
Multe diplome din tara au nevoie de tot felul de echivalari in strainatate. Inca.