| anonim_4396 a întrebat:

Cum e mai bine in viata asta? Sa ai o calificare in ceva sau sa lucrezi necalificat restul vietii? Intreb serios.

20 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă întrebi serios, cum definești binele. Dar mai binele, cum îl definești?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In aproape orice domeniu te bagi, nu scapi necalificat.
Paznic = curs + atestat
Receptioner = curs
Vulcanizor = curs
Ospatar = curs
Camerista = curs
Infirmiera = curs
Taximetrist = permis, curs si atestat

Necalificat e doar pe la intretinere spatii verzi/cladiri, salahor pe santier (desi ti se face un minim de instructaj), agricultura (la sapa).

| Frank51 a răspuns:

Necalificat, la sapă, ca să ți se rupă spatele la 40 de ani, să arăți de 60 de ani, să te simți foarte nesănătos, și să îți dorești să mori cât mai devreme din cauza asta. Mulți aleg varianta asta, din cauză e mult mai lejer.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Eu am intrebat fara misto, mi-am gasit ceva de lucru necalificat fara libere, 3 schimburi, 15 milioane.Vad ca oamenii is rautaciosi.Mai vad tineri care lucreaza necalificati banui eu ca e mai bine sa ai o meserie dar daca nu gasesti decat asa ce sa faci asta-i viata.

| anonimuIl a răspuns (pentru anonim_4396):

15 milioane? Și 3 schimburi fără libere înseamnă 240 de ore lunar. Asta e ori pază ori în fabrică.

| anonim_4396 explică (pentru anonimuIl):

Fabrica dar nu stiu ce sa fac ca schimbul ala 3 e nasol faci o saptamana numai 3.

| anonimuIl a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă e fabrică și are și schimbul 3 vei lucra la bandă - adică în secție unde muncești fizic ca și ziua.

| anonim_4396 explică (pentru anonimuIl):

Fabrica e pe peturi de plastic si acolo esti la imbalare un balot vreo 50 kg.Esti la presa.

| anonimuIl a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai bine mai caută măcar să nu muncești fizic dacă tot ăla e salariul ca necalificat.

| anonimuIl a răspuns (pentru anonim_4396):

Lucrezi 8 ore cât merge presa ziua, noaptea, vara, iarna, cald sau frig în secție. Nu te oprești din muncă cât timp merge presa aia.

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă tu te descurci cu 1500, și nu simți nevoia să câștigi mai mult, poți să lucrezi necalificat, pe unde apuci. Problema apare când îți faci familie, și sunt niște costuri, chirie, facturi, abonamente, mâncare, ieșiri, costurile unei familii normale trec de 4000 de lei, fără copii.

Ca să-ți dau un exemplu și să te motivez, eu lucrez ca programator junior, de acasă, pe un salariu mediu(după 2 ani când ajung middle salariile încep de la 6000 de lei net), am concedii, și un work environment foarte mișto, deci cum s-ar spune fac bani cu capul.

Dacă vrei să ajungi să lucrezi lejer, trebuie să înveți o meserie unde lucrezi cu capul sau cu gura, vânzări, bănci, hr, it, samd.

| OldSoul a răspuns:

Daca ai o calificare, poti sa lucrezi si in alte domenii ca necalificat.
Daca esti necalificat, nu poti lucra il domenii in care necesita calificari.
Deci, o calificare in plus, o sansa in plus.

| johnnny123 a răspuns:

Bine că ai specificat că "întrebi serios"...

Este ca și cum ai întreba "Cum e mai bine să fii, bogat și sănătos sau sărac și bolnav?"

Nu este evident că o calificare îți oferă mai multă valoare pe piața muncii, ceea ce se traduce în venituri mai mari?

| Brizbriz a răspuns:

"acum 45 minute | George0197 a întrebat:
Cum e mai bine in viata asta? Sa ai o calificare in ceva sau sa lucrezi necalificat restul vietii? Intreb serios."

la fel de serios iti spun ca... ABEREZI
pentru ca E MUUULT PREA EVIDENT raspunsul

dar cum, chiar ai intrebat asa ceva, se numeste ca e la fel de evident ca nu esti in stare sa te califici, asa ca astepti de aici ca cineva sa te bata pe umar si sa iti spuna ca e "in regula" si fara calificare

| StrongHeart a răspuns:

E ok si necalificat, daca ai un plan b. Adica sa zicem lucrezi cativa ani necalificat prin strainatate sa strangi bani sa faci o facultate sa te faci dentist, de exemplu. Asta daca ai ratat primele trenuri ale vietii, faci niste sacrificii sa te urci in urmatoarele ca sa nu il ratezi si pe ultimul.
Pana la urma, traim vremuri grele si trebuie sa castigi o paine, daca nu ai alta calificare, muncesti si asa, ceva pozitiv e mai bine decat zero intotdeauna, chiar daca e dificil, dar ti-am zis, e important sa ai si alte planuri, iti zic din experienta, ca aia nu e viata, sa faci asta zi de zi toata viata inseamna ca nu te respecti si nu vrei mai mult de la viata, mai ales ca, trebuie de multe ori sa lasi capul plecat si sa accepti mizerii de la oameni cu iq mai mic ca al tau, iti trebuie nervi de otel.
Dar din punctul meu de vedere, fa orice trebuie sa faci sa castigi un ban cinstit, cui ii pasa ce spune lumea? Atata timp cat muncesti, vei avea mereu o paine de castigat si viata e o calatorie lunga, poti oricand sa inveti o meserie si sa te perfectionezi, dar trebuie sa pui pasiune in orice faci, ora de ora, secunda cu secunda.

| goguPatent a răspuns:

Si totusi cat de serios intrebi?

| anonimuIl a răspuns:

Necalificat nu ai cum să fi dacă termini măcar un liceu.

| anonimuIl a răspuns:

Sau lucrezi undeva unde ești plătit mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Desigur ca să ai calificare.