| anonim_4396 a întrebat:

Cum este la Facultatea de Drept? este greu, ce faci in timpul facultatii, cum sunt examenele? se poate descurca oricine? ce calitati iti trebuie pentru a intra la aceasta facultate?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iti spun din propria experienta ca este un pic greu, daca vrei sa inveti bine meseria, desi ai de invatat toata viata, deoarece legile se schimba des la noi. Cine doreste sa o urmeze, se descurca. Pentru a intra nu-ti trebuie calitati deosebite, mai ales acum cand sunt atatea facultati de drept. Calitati iti trebuie pentru a profesa - memorie buna, prezenta de spirit, un pic de talent oratoric, un pic de tupeu etc.
Succes!

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Astazi, orice facultate pe apuci sa faci, o termini cu putina, foarte putina vointa. Depinde, bineinteles si de universitate sid e vointa proprie. Daca vrei sa inveti cu adevarat, o vei face, daca nu, o sa ai o hartie la mana ca ai terminat ceva.
Oricum nu sunt recunoscute diplomele in afara Romania. de fapt, nici in Romania nu au vreo valoare reala ci doar de hartie cumparata.