| Cosmostelar a întrebat:

Hello! Ma adresez vouă pentru ca vreau o părere sinceră despre cum as putea sa abordez un subiect sensibil cu iubitul meu ca să-l fac sa înțeleagă niște lucruri ce ma deranjează și sa nu se supere pe mine. Noi ne-am mutat împreună de aproape 3 luni. Totul merge ok doar ca sunt câteva detalii care încep sa ma îngrijoreze. Amândoi muncim. Eu am un job ce ma solicita mai mult psihic decât fizic. El opusul. El lucrează după un program de doua zile libere/doua nu, în ture de 12 ore. Știu ca la finalul unei zile de munca vine obosit fizic doar ca ma deranjează sincer ca prefera să-și arunce hainele purtale la munca pe jos în dormitor decât sa le pună direct în cos. Nu mi se pare un efort asa mare. În plus că de multe ori nu-i pasa ca miroase neplăcut și își amână dusul pana a doua zi dimineața sub aceeași scuza ca e obosit dar țin sa menționez ca mereu când vine de la munca mai petrece în jur de 3 ore pe telefon. Sincer durează nici 5 min sa faci un dus. În primele luni am încercat să-l înțeleg doar ca în condițiile în care dormim împreună am început sa ma satur. În plus observ la el ca are un comportament foarte plângăcios și își găsește o scuza pentru orice chestie napsa pe care o face și pentru mine a devenit un mare turn off. În zilele în care se întoarce de la lucru nu îndrăznesc să-l rog sa ma ajute cu câte ceva prin casa dar când are zile libere mereu se plânge ca e tot prea obosit sa facă treaba și ca nu vrea să-și petreacă timpul liber făcând curat, chiar dacă ce l-aș ruga sa facă nu durează mai mult de 15 min și uite asa rândul lui sa mai facă și el ceva prin casa nu mai vine niciodată. Hainele aruncate prin camera rămân acolo pana le pun eu în cos, vase nu, mâncare odată la vreo 3 săptămâni, lene sa meargă la cumpărături mereu. Am încercat să-i atrag atenția dar mereu se enervează, își găsește scuze, face pe victima și mă face să mă simt prost ca l-am rugat sa facă niște lucruri atâta de normale (sa se îngrijească pe el și sa nu stea într-o cocina chiar dacă ii obosit, nu cer curățenie maxima dar măcar sa întrețină curățenia ce o fac după el). La început am dat vina pe oboseala dar acum sunt destul de sigura ca e doar lene. Voi ce credeți? Cum să-l fac sa fie mai ordonat?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Pui cosul de rufe murdare exact pe locul unde obisnuieste sa-si arunce hainele.Pe fotoliu? Pe fotoliu.Pe cuier? Il agati de cuier!
Cand da sa se indrepte spre pat,nespalat,sari la el,il saruti razand si-l impingi in baie,veti face un dus impreuna...
Iei telefonul si-l pui in dulap sau in vasul WC,depinde cat esti de generoasa.
Daca nu iei masuri radicale,inteligente si urgente,nu se va schimba nimic,va insista in lenea si delasarea lui pentru ca stie ca tu vei strange si-l vei suporta asa cum este.
Si,oricat l-ai iubi, in timp, toate acestea te vor duce la despartire, este ca picatura chinezeasca.
Nu fa pe eroul, fii practica.

2 răspunsuri:
| Robert2526 a răspuns:

Nu ai sanse sa il schimbi, el asa a fost si asa ramane. Sice sens are sa il schimbi si sa fie nefericit? Ii place sa aiba o proasta sa curete dupa el...sa isi caute una, pare genul de barbat prost si nesimtit.
Cauta altul

| Rux04 a răspuns:

Bună. Și eu lucrez în ture dar part-time la 6 ore. La schimbul 2 vin la ora 22:00 acasă dar tot îmi fac duș și pun hainele la loc sau în mașina de spălat dacă sunt murdare, nu folosesc coș, le pun în cuvă și când se adună multe pornesc mașina. La el se cheamă lene. Te sfătuiesc să îi spui calm ce te deranjează. Iar o zi să nu mai strângi să vezi ce face. Dacă va continua sfatul meu este să vă despărțiți.