| FuFuVercetti a întrebat:

Cum pot ajunge ofiter/inspector de politie? Ce studii trebuie sa am? Ce trebuie sa cunosc inainte? E nevoie de o facultate sau studii postliceeale? La ce se da examen pentru admiterea la facultatea/scoala postliceeala? Cu cat este platit? Puteti da mai multe detalii despre aceasta profesie? (In ce consta si alte lucruri )

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa faci academia de politie

dai probe scrise (parca la romana si la istorie nu sunt sigur) si probe fizice

| mixxjim a răspuns:

Ca sa devii ofiter de politie trebuie sa faci Academia de Politie, care este facultate. Este o singura facultate de acest gen, in Bucuresti. Aici sunt 3 specializari, Politie, Pompieri si Arhivistica, materiile de examen de admitere difera in functie de specializare, in comun au toate insa proba medicala si fizica eliminatorii - adica dai intai astea si daca le treci intri si la scris. Informatii despre admitere gasesti aici http://www.academiadepolitie.ro/admitere.html iar aici gasesti simulari de examen, adica subiecte date la examen http://www.academiadepolitie.com/simulare-examene.html
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa faci Academia de politie.

| asdfgh23 a răspuns:

Trebuie sa te duci la academia de politie, si admiterea se da la istorie, gramatica si engleza. asta daca treci de probele fizice