| AlexHaiduc a întrebat:

Ce studii trebuie sa ai pentru a putea deveni pompier(ofiter sau subofiter) sau jandarm (ofiter sau subofiter) ce scoala trebuie sa faci trebuie sa faci si liceu in domeniu sau doar facultatea si daca doar facultatea din ce materii se da admiterea? As vrea sa aflu raspunsurile la amandoua domenii(jandarmi pompieri) Dau funda! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Poţi face orice liceu vrei, pe ce profil vrei, fiindcă pentru admitere tot trebuie să înveţi sungur.
Dupa ce iei Bac-ul poţi opta pentru Academia de Poliţie din Bucureşti.
În cadrul acestei Academii ai 3 facultăţi : Poliţie, Pompieri şi Arhivistică.
Facultatea de Poliţie are următoarele arme : Frontieră, OSP, Drept, Penitenciare şi Jandarmerie.
Admiterea are 3 probe :
1. pshioloigică.
2. fizică ( alergare de 50 m plat, aruncarea mingii medicinale pe o distanţă de 7 m şi rezistenţă 1000 m )
3. scrisă ( gramatică, istoria românilor şi o limbă străină ).
Pe lângă acestea la început vei face o vizită medicală foarte riguroasă.
Pentru alte întrebări, contactează-mă!
Baftă!

| AlexHaiduc explică (pentru Sadop):

Auzi toate 3probele astea sunt valabile si la jandarmi si la pompieri? sunt la fel? ca eu am auzit ca la pompieri se da romana mate fizica sau chimie ce alegi intre fizica sau chimie+ celelalte 2 care leai spus tu.

| Sadop a răspuns (pentru AlexHaiduc):

Sunt valabile pentru Facultatea de Politie, deci pentru jandarmi.
LA pompieri proba scrisa consta intr-un test grila la Algebră şi Elemente de analiză matematică şi Fizică
(Mecanică, Fizică moleculară şi Termodinamică, Electricitate);