| NicusorYo a întrebat:

Cum pot creea un magazin ABC? Dar unul alimentar?
Care este diferenta intre magazinul ABC si cel alimentar?
Cati ani trebuie sa am sa creez?
Intr-o zi cati bani fac? Dar intr-o luna?
Cat costa un loc de inchiriat, nu prea mare, nici mijlociu, mai micutwinking
Fundawinking

2 răspunsuri:
| price a răspuns:

Magazinele ABC sunt specifice jud bihor asa se numesc in loc de magazin sau orice alta denumire, cat despre investitie trebuie stau cam asa:
-trebuie sa ai 18 ani
-nu poti face bani intr-o zi incat sa fi multumit datorita lipsei de publicitate, oameni vor afla mai greu de al tau magazin...tu te gandesti in schimb deja la profit ceea ce nu este posibil in primele 6 luni deoarece amortizarea investitiei se face in timp, cu ceva noroc vei reusi in primele luni sa-ti acoperi investitia, apoi vei avea alte chelt
-impozit pe cladire
-investitie in aprovizionare
-cumpararea terenului necesar si constructia cladirii
-iluminarea nu este gratuita sist de securitate ce presupune contractarea unei firme
Tu spui ca vrei sa inkiriezi un teren aici se tine cont de anumite aspecte de la pozitie, marime, concurenta pe 3 km in jurul tau, scoli in zona sau alte institutii, tot de aceste aspecte tine si profitabilitatea magazinului tau...analizeaza-ti concurenta zona si calc investitia totala si apoi iti calc cat ai putea castiga tu pe produsele comercializate plus tva-ul...mult succes

| garetbora a răspuns:

Diferenta intre magazin alimentar si unul ABC e doar numele, daca ai bani de investitie, poti sa ai magazinul gata in doar cateva zile, depinde de bugetul de care dispui.